Зруб з колоди збірка своїми руками

Збірка дерев’яного зрубу своїми руками

Збірка дерев’яного зрубу своїми руками

Незважаючи на появу нових будівельних матеріалів, останнім часом посилюються тенденції до будівництва житла з екологічно чистих, натуральних матеріалів. Повертаючись до часів дідів і прадідів, сьогодні багато хто бажає спорудити зруб з колоди своїми руками. Так можна заощадити чимало коштів, а головне – особисто забезпечувати і контролювати якість будівництва. Але перед тим, як приступити до роботи, слід вивчити теорію. Інформація про те, як зробити зруб самостійно допоможе виконати роботу якісно.

Основні відомості про конструкції зрубу

Дерев’яний зруб являє собою конструкцію, що складається з укладених горизонтально колод, що утворюють стіни. Кожен ряд колод називають вінцем, а найнижчий – це окладних вінець. Зруб, що складається тільки з чотирьох зовнішніх стін, називається четирехстенком (колоди пов’язані в кутах), а при наявності однієї внутрішньої перегородки – пятістенка (крім кутових є і Т-подібні з’єднання).

Зруб з колоди, збірка своїми руками Конструкція зрубу є стіни, що складаються з колод, покладених горизонтально. Для виготовлення колод використовується деревина хвойних і листяних порід. Переважно, щоб дерева були свіжозрубану, причому в зимовий час: така деревина містить менше вологи. З хвойних порід краще підходить сосна: колоди з неї довше служать і виділяють меншу кількість смол.

Кутові перев’язки зовнішніх стін виконуються як з залишком, так і без: у першому випадку краю колод виступають за межі стін, а в другому – немає. Перев’язка здійснюється методом «в лапу», «в чашу», «в обло» і простіший – «в торцевій шпунт».

Підготовчі роботи

Збірка зрубу своїми руками починається з підбору колод потрібного діаметру. У районах з холодними зимами зовнішні стіни зрубу зводяться з колод діаметром не менше 26 см. Для внутрішніх стін і для зовнішніх, що будуються для районів з теплим кліматом, досить буде колод діаметром 22 … 24 см. Матеріал з надмірною кривизною, з гниллю, зі слідами ураження комахами не придатний для використання. Після того, як кора буде знята, стовбури дерев необхідно нарізати таким чином, щоб довжина заготовок на 70 … 100 см перевищувала довжину стін. Короткі колоди зрощуються способом «гребінь-паз», але перший вінець повинен бути цілісним.

Для нижнього вінця відбираються найбільш якісні колоди, бажано з твердих порід деревини. У наступних необхідно вибрати напівкруглий паз по всій довжині. З боку, зверненої всередину будинку, колоди протісують. Призначені для внутрішніх стін (перегородок) протісують з двох сторін.

Початок збірки зрубу

Зруби будинків своїми руками збирають після того, як буде готовий фундамент. Поверх підстави, спорудженого з цегли або монолітного бетону, укладають просочену бітумом дошку. Її ширина повинна бути близько 150 мм, товщина – 50 мм. Окладних вінець підтесував знизу і укладають на дошку, а потім, після підгонки – інші колоди. При цьому потрібно Комлєв орієнтувати так, щоб в сусідніх вінцях вони перебували по різні боки.

Під час складання необхідно контролювати вертикальність кутів і горизонтальність кожного вінця.

Зруб з колоди, збірка своїми руками З’єднуються вінці між собою за допомогою нагелів (штифтів) в шаховому порядку. Відстань між нагелями має бути не більше 2 м. У простінках кріплення повинно виконуватися мінімум двічі і на відстані 150 … 200 мм від краю. Внутрішня перегородка з зовнішньою стіною з’єднується за допомогою вертикального гребеня, що розширюється до торця. Для цього в зовнішніх стінах рубаються спеціальної форми пази.

Відповідно до проекту, для дверей і вікон залишають отвори. Інший спосіб передбачає випилювання прорізів після складання стін (після усадки будинку). Останній метод краще: він забезпечує рівномірне навантаження на підставу і не допускає перекосу конструкції. В обох випадках отвір виконується таким чином, щоб торці закінчувалися вертикальним гребенем (у верхній і нижній частині він не потрібен). Між перекриває вінцем і верхньою частиною віконних і дверних коробів слід залишати зазор в 4 … 5 см – на усадку.

Завершальний етап складання зрубу

Після того, як стіни будуть зведені, їх конопатят льоном, клоччям, мохом, повстю або пеньком. Існує також герметики, виготовлені на основі натурального каучуку і штучних матеріалів. Конопаточний матеріал утрамбовується в пази так, щоб не залишалося щілин. Для цього використовують спеціальний інструмент – конопатку і молоток. Починають цю роботу з нижніх вінців по всьому периметру: обробка однієї стіни може привести до перекосу будови. Спочатку конопатят зовнішні стіни, після чого переходять всередину.

Деревину слід обробити антисептичним матеріалом і антипіренами: останнім обов’язково в тих місцях, де планується установка печі, каміна, а також там, де буде проходити димар. Цей захід дозволяє значно збільшити термін служби зрубу.

Після закінчення складання зрубу його вкривають гідроізоляційним матеріалом і залишають не менше, ніж на півроку: це необхідно для того, щоб будинок дав усадку. Потім виконують монтаж покрівлі та приступають до внутрішнього оздоблення.

Внутрішнє оздоблення дерев’яного будинку

Зруб з колоди, збірка своїми руками Стіни дерев’яного будинку (зрубу), якщо деревина застосовувалася якісна, без вад, не вимагає спеціальної обробки: досить позбутися шорсткості і розкрити її лаком. Він може бути як безбарвним, так і Колеровать. Якщо ж якість поверхні стін не влаштовує або необхідно інше стилістичне рішення, можна використовувати дерев’яну вагонку або гіпсокартон. При цьому спочатку слід виконати монтаж електропроводки: з точки зору протипожежної безпеки для цього використовується кабель з мідними жилами, покладений в гофровану металеву трубу.

Стіни зрубу добре дихають, тому застосовувати пластик і утеплює, такий як пінопласт і пінополіуретан, не слід. При необхідності виконання утеплення використовується мінеральна вата. Для настилу підлоги використовуються дошки товщиною не менше 40 мм: вони щільно підганяються один до одного. Правильно зібраний зруб прослужить кілька десятків років.

Схожі новини

Залишити коментар