Зруб що це таке?

Зруб – що це таке

Зруб – що це таке?

Куди не глянь, все займаються зрубами. Причому неважливо з чого буде будуватися будинок: брус профільований, оциліндрований брус, клеєний брус, все називають свої творіння – зрубами.
Так що таке ЗРУБ? Давайте розбиратися.

зруб походить від дієслова зрубати, наприклад, зрубати будинок. Зруб це основа рубленого будинку. зруб це тільки результат ручної роботи тесляра. Не може комплект брусових стін або оциліндрованих колод називатися зрубом, його не рубали, а справили на верстатах. Зруби рубаються сокирою, з колоди. Колода може бути обкоровані або оброблене рубанком, або протесанное з двох сторін сокирою – лафет. Все інше, зрубом називатися не може!

Зруби розрізняють за технологією рубки кутів і за конструктивними особливостями

Зруб складається з рядів колод. Кожен ряд колод зрубу називається вінцем. Колоди в вінці так само мають свої назви: нижні колоди вінця – заставні. верхні колоди вінця – перекривного.

Кожна колода має паз і кутове з’єднання. По всій довжині колоди паз вирубується сокирою за профілем нижчого колоди, а в кутах робиться «замок» (кутове з’єднання)

Кутові з’єднання зрубу

Кутові з’єднання, або «замки» поділяють на два основних типи: «кут із залишком »І«кут без залишку ». При рубці кута із залишком, колоди зрубу виступають за межі стін, при рубці кута без залишку, кут зрубу виходить прямим.

До кутів «з залишком» відносяться: «чаша»; зруби в гак; «В голку»; «В ріж».

До кутів «без залишку» відносяться: «ластівчин хвіст» або «коса лапа», «пряма лапа з корінним шипом» ( «лапа з зубом»), «пряма лапа без зуба».

Основна маса житлових будинків рубілась або в «чашу», або «в гак» або в «пряму лапу з корінним шипом» ( «лапа з зубом»).

Основні відмінності зрубу рубаного «в чашу» від зрубу рубленого «в гак» в тому, що при рубці кута «в гак» стіни всередині зрубу протісують, а при рубці кута «в чашу» стіни залишаються круглими.

Основним, традиційним матеріалом для будівництва на Русі було кругла колода сосни. Іноді, для економії, зруби рубали з ялинки. До революції ялина коштувала набагато дешевше сосни. Лазні часто рубали з осики або липи «царські лазні». Модрина, як правило, застосовувалася для будівництва церков, мостів і фортифікаційних споруд.

іноді перші вінці зрубу робили з модрини замість фундаменту

Так само зруби поділяли за кількістю кутів і капітальних стін:

  • Четверик це зруб в чотири кути, ще четверик мав назву – кліть. Це найпоширеніший класичний вид зрубів застосовуються в будівництві будинків і бань, опор мостів;
  • Шестерик – шестигранний зруб в шість кутів, найчастіше застосовувався в фортифікаційних цілях у вигляді надбрамних або кутових веж;
  • Восьмерик – восьмигранний зруб о восьмій кутів, найчастіше застосовувався для будівництва церков, дзвіниць і каплиць.

Європейські традиції. Зруби з лафета

Європейським традиційним матеріалом дерев’яного домобудівництва є лафет або брус. У північній Європі, як менш постраждалої від вибухового розвитку мореплавання в XVI столітті, більшого поширення набули зруби з лафета. Для економії деревини, колода обколювати з двох сторін, лафет йшов на рубку зрубу, а горбиль використовували для обрешітки даху.

Центральна Європа більше тяжіла до бруса. Це було обумовлено як більшою технологічної розвиненістю, так і меншими запасами деревини. Яскравим прикладом таких будинків є стиль фахверк. Але фахверкові будинки це будинки каркасного типу, тому що дерево використовувалося тільки на каркас, і до зрубів вже не має ніякого відношення.

З повагою, Горячев Михайло.

Схожі новини

Залишити коментар