Зруб лазні з колоди своїми руками як побудувати самостійно

Зруб лазні з колоди – як звести якісну і довговічну споруду

Зруб лазні з колоди – як звести якісну і довговічну споруду

Вибираємо дерево для майбутнього зрубу

Перш ніж визначитися, що краще – зруби бань з бруса або з колоди, необхідно навчитися визначати якість лісу і правильно його заготовляти.

Який ліс краще – річний або зимовий?

Існує думка, що зимовий ліс для будівництва лазні набагато краще річного. Мовляв, взимку в дереві природним чином зупиняється рух соку. А тому деревина в ньому не така волога, і тріщин дає менше. Насправді якраз через що зупинився соку, який так і залишився в колоді, зимовий зруб набагато важче за вагою, ніж річний, і вологість в ньому куди вище. Ще радянські вчені довели, що найбільша вологість в дереві – в листопаді-лютому, менша – в липні-серпні.

Якщо вже й торкатися питання вологості деревини, то більше значення має те, в який час доби вона рубілась. Так, вранці в заболоні вологість дорівнює 186%, рівно опівдні – 132%, а в сутінки – 150%. І це при тому, що влітку вологість заболоні може бути на цілих 50% нижче, ніж взимку. Тоді виникає справедливе запитання: чому ж зруб для бань і будинків в Русі завжди возився тільки взимку? Все дуже просто: привезти ціла колода на возі з конем – нереально, зробити це можна було тільки на санях. Та й в літню пору, як і в весняну та осінню справ в селах було по вуха. Сьогодні ж світ про якість зимового лісу використовується тільки на руку будівельникам.

Якщо дивитися в загальному, то для будівництва лазні можна замовляти і зимовий, і літній ліс – обидва гарні.

На що дивитися при виборі колод?

Не менш важливий регіон, де виріс ліс: чим він північніше, тим щільніше буде деревина – адже цьому сприяють умови таких російських областей. І найкращим на сьогоднішній день вважається ліс з Псковської області – він найбільш довговічний, стійкий до гниття і майже не розтріскується.

Загалом же, зрозуміти, чи здоровий обраний ліс, можна за такими ознаками, як червоточини, гниль і якість обробки. Ще одна важлива ознака якості – відсутність великої кількості сучків. Адже зруб лазні з липи і будь-якого іншого дерева робиться з певних відрізків колод і називається Комлєвим колодою. Починається він від кореня дерева і закінчується біля самої основи крони. А тому складається з самої щільної деревини, і у нього немає множинних вкраплень сучків. Якщо вам привезли на замовлення саме багаті на такі відростки колоди – вас обманюють.

Важливим показником якості є також кривизна стовбура дерева – якщо відхилення більше, ніж на 1 см на метр колоди, це вже серйозний брак. Те ж з діаметром: якщо біля основи він – 30 см, а у верхівки – 24, то будувати баню з нього не можна. Адже обробка зрубу лазні якраз і вважається зайвою через природної краси цього будівельного матеріалу – якщо, звичайно, самі колоди однакові, однотонні і здорові. В іншому випадку доведеться замислюватися про дорогий сайдинге.

Відповіді на часто виникаючі питання при будівництві

Важливі при власноручному виготовленні зрубу і такі питання, як ніж обробити зруб лазні, чи варто його попередньо сушити і з яких порід дерева краще будувати баню.

Сушити колоди чи ні?

Якщо зруб – природної вологості, без тріщин не обійтися. Але це – незмінний показник натуральності продукту. Хоча багато хто сьогодні вважають за краще працювати з уже висушеним колодою, у чому, звичайно ж, полягає велика помилка. Адже максимально міцна і довговічна тепла конструкція з покоління в покоління робилася за допомогою природного висихання зрубу. А ось при штучній сушці колоди постачальники атмосферну сушку не використовують, замінюючи її впливом на зруб сухим гарячим повітрям або струмом, завдяки чому вода виводиться. Але така деревина значно відрізняється вже за своїми механічними властивістю, і зруб лазні з колоди штучної просушування з роками буде «радувати» і тріщинами, і перекосами, і крихкістю.

Загалом же зруби бань своїми руками робити можна як з просушеного колоди, так і з природної вологості. Але і в тому випадку, і в тому півтора року новоспечену баню використовувати буде не можна: в першому випадку через часу, який піде на сушку, а в другому – з природною усадки зрубу, який був зроблений з вологої деревини.

Але якщо ви вибрали все-таки варіант штучної сушки, робити це потрібно правильно: ліс скочується в штабель під навіс, і там кожен ряд укладається на дошки або бруски. А щоб колоди не скручувалися, в кожному з них потрібно зробити розпил по всій довжині – на 5-7 см завглибшки. І тільки через 8 місяців колоди розкочуються, ошкурівать і складаються знову в штабель, де і досихає ще півроку. Як тільки ліс виявиться висушеним, можна буде приступати до будівництва зрубу.

Як робити паз і чашу?

Щоб зробити правильну розмітку колод, знадобиться такий інструмент, як «риса» – зі сталевого дроту, схожою на циркуль з рукояткою, і стамеска з плотницький сокирою. Потрібна буде і бензопила, якщо вона є – так вся робота буде значно полегшена. Правда, далеко не кожна модель придатна для цієї роботи – потрібна ланцюгова пила середньої потужності, у якій більш вузька шина і закруглений наконечник – їм зручно робити поперечні пропили.

Обробка для захисту дерева

Як тільки зрубу для будівництва парної буде готовий, його обов’язково потрібно обробити спеціальними захисними складами – щоб він не гнив і добре себе почував під зовнішніми атмосферними впливами. Для цього на сьогоднішньому ринку продаються найрізноманітніші антисептики і протипожежні просочення – важливо тільки вибирати такі, які б були абсолютно безпечні для вологого і гарячої парної.

Деякі нюанси при збірці зрубу

Саме грамотне будівництво лазень – зі зрубу деревини хвойних порід, таких, як сосна, модрина і ялина. Причому модрину як самий вологостійкий матеріал слід пустити на нижні вінці, в крайньому випадку використавши комбінацію сосна-ель, де з сосни робляться перші п’ять вінців. Але, якщо ж лазня будується буде з однієї тільки сосни, її колоди потрібно просочити антисептиками, і не один раз.

Сама раціональна збірка зрубу лазні – збірка взимку. Адже в цю пору року колоди практично не синіють, а тому ризик зараження всякими грибками зовсім невеликий. А все завдяки снігу, який не дає деревині торкатися землі. До слова, в хвойних породах уникнути синяви майже неможливо навіть взимку – тут допоможуть тільки антисептики і відбілювачі деревини.

Отже, укладається нижній вінець, колоди якого для більш чіпкого зіткнення з фундаментом отесивают на квант. Після чого лягає шар гідроізоляції, а поверх нього – перші два колоди. Наступні вже кладуться перпендикулярно першим і з’єднуються «в чашку». – найпростіше замкове з’єднання, яке дуже просто зробити «межею», яка заміряє її потрібну висоту і ширину. Ось за цими мітками сокирою і вирубується виїмка – спочатку основою обсяг бензопилою, з метою економії сил і часу. Якщо ж планується зруб лазні – з бруса, знадобиться спеціальний верстат, який зможе зробити бруски однаковими і якісної обробки.

Але справа ця досить складна і витратна за часом, а тому багато хто сьогодні замовляють зруб лазні з профільованого бруса у постачальника, а самі вже займаються куди більш легкої і цікавою роботою – складанням і внутрішньою обробкою. Хоча звести зруб лазні з мансардою, басейном і терасою абсолютно з нуля, буквально з прівозкі свіжого лісу – ні з чим не порівнянне задоволення для справжніх майстрів.

А я вважаю статтю нісенітницею собачою, автор стверджує що взимку деревина важче – а він сам її зважував? Вода не залишається в стовбурі дерева, а йде в корені! Якщо вона залишиться в дереві при -30, то відповідно замерзне і перетворитися в лід, що за законами фізики значить – розширити! І якщо вона в стовбурі то стовбур просто порве на частини нахрен! Якщо ви залишите воду у флязі при мінус 30, то від металевої фляги може мало що залишитися, принаймні її точняк спучилася!

Погоджуся з останнім коментарем. Дерева серйозно готуються до зими і головним тут є саме видалення з тканин зайвої вологи. По-перше, вона просто не потрібна, оскільки всі процеси сповільнюються і кількість соків, які, по суті, є аналогом крові у тварин, стає надмірною. По-друге, присутність зайвої води дійсно дуже небезпечно: розширюючись на морозі, вона розірве деревину. Тому соки йдуть зі стовбура і гілок. Зимова деревина набагато легше, її простіше обробляти, що може підтвердити кожен, хто хоча б дрова заготовляв – пиляв і рубав. Те, що на санях легше перевозити, теж вірно, але це все ж не головний фактор.

Ось правильне рішення – сгрн Однак є два варіанти: звичайні колоди або колоди оцилиндрованні. Тут є і свої за, і свої проти. Звичайно, оцилиндровка красива і в укладанні проста, але коштує дорожче. Звичайне колоду то дешевше буде, але майстер повинен бути золоті руки, бо пригнати колоди один на одного – це друзі мої я вам скажу – мистецтво! Мистецтво – як пісня! + Ще потім конопатіть. Це процес складний і під силу тільки професіоналам своєї справи. І головне, купите зруб по осені, нехай зиму постоїть – волога висохне морозцем і колоди почнуть дзвеніти. І тоді і банька ладна буде, і гостям на радість, так сусідові на заздрість;)

Так, Євген плутає нагрів – охолодження з переходом з одного стану в інший, в нашому випадку це з рідкого в твердий стан. До того ж вологість заболоні не показник, ми її в основному знімаємо, вона частина кори по якій рухаються соки, тим більше знімаємо при оцилиндровке. Цікаво чому автор описуючи природну сушку називає її штучної? І як дерево може бути що то вологим на 130-150%. Ну я розумію внутрішньоклітинна рідина, але не до такої ж міри. Є більш сучасні способи сушіння без побічних ефектів – вакуумне сушіння.

На півночі зазвичай пиляють колоди в будь-який літній місяць, знімають кору, рубають паз і чашки (простіше ластівчин хвіст) – і так поступово підганяють колоди і збирають коробку. Але у верхній частині колоди уздовж по всій довжині роблять запив близько 5-10 см. На самий низ Листвянка не лягають. Вона сиреет і вологу не бере до себе, волога стікає вниз і так само передається в верхнє колоду і паз у верхньої колоди починає гнити. Нижня колода краще обробити хімією або паяльною лампою пропалити все колоду, що б воно стало чорним. Погодьтеся, обгоріле колоду гниє набагато довше ніж звичайна не оброблена колода. У нього паразити не лізуть і волога дуже погано проникає. Вся коробка коштує місяць мінімум – воно сохне і сідає, не дає зіграти колодах. Потім розбирається і знову збирається і лягає на сирої мох (мох екологічніше і дешевше джуту, джут зараз підроблений, сиреет, гниє). Всередині колоди ні чим не просочують – вони дихають і не утворюється ефект термоса. На стелю опил лягає, краще стружка. Пісок або керамзит не лягають – він набирає вологу і стелю сиреет і не дає волозі випаровуватися.

Якщо руки з правильного місця ростуть можна зробити баню самому. Я в 23 роки один баню побудував. Кути в лапу. Правда невелика, всього 3 * 3 метра. Якщо не лінуватися, то можна домогтися товщини зазору між колодами в 1 мм! Взимку свіжа деревина м’яка, легко обробляється. А влітку від сушеної модрини аж сокиру відскакував. У нашому районі робили так: будували зруб прямо на Деляну взимку (працювати не жарко, комарів немає, та й деревина м’якше), він там отстаивался, у кого рік, у кого місяць, потім розбирався і збирався вже на постійному місці з підгонкою.

Схожі новини

Залишити коментар