Зруб лазні своїми руками (

Покрокова технологія будівництва лазні з колод

Покрокова технологія будівництва лазні з колод

Російська лазня з віником і ароматним парою – це прекрасний спосіб розслабитися, позбувшись від всіх турбот і проблем. якщо цю баню ви ще й побудуєте самостійно, цілющий ефект посилиться багаторазово.

Споруда зрубу лазні самостійно – справа нелегка, але реалізоване. Для цього можна використовувати такі матеріали, як ялина, сосна та осика. Сучасні технології дають можливість зводити зруби в лічені дні, повністю зводячи баню за один сезон. Розглянемо методи будівництва колод лазні, починаючи традиційними, перевіреними століттями, і закінчуючи сучасними.

Будівельні матеріали для будівництва бань

Для будівництва зрубів бань застосовується оциліндрованої або окоренной колоду. Окоренной називають колоду без верхнього шару без порушення структури деревини, в результаті чого зростає довговічність матеріалу. Оциліндрована колода вирівняно по всій довжині під певний розмір.

Оциліндрованниє колоди для зрубу

Підготовка колод до зведення зрубу здійснюється в кілька стадій. Для будівництва лазень застосовується ялина, сосна або осика. Для нижніх вінців може бути використаний дуб, якому не страшна волога, що захищає цю частину будівлі від гниття. Валяться колоди в зимові місяці, обрубуючи сучки і обтісуючи кору за допомогою струга або сокири.

При цьому важливо звертати увагу на колір колод і їх якість, отбраковивая наступні матеріали:

 1. Криві колоди або колоди з різкими стовщеннями. Зміна товщини не повинна перевищувати одного сантиметра на метр.
 2. Сукуваті колоди з порожнинами в зоні сучків (всередині вони трухляві).
 3. Колоди, що мають неприродний колір і плями на зрізі, а також мають серцевину занадто великого діаметра.
 4. При покупці готових колод треба бракувати пересушені, так як вони погано обробляються. Визначають ступінь просушування ударами обухом сокири (повинен доноситися глухий звук).

Оциліндрованниє і відкалібровані колоди виготовляються в виробничих умовах: діаметр колоди вирівнюють по довжині, а для захисту від гниття і руйнування деревину просочують антисептиком. Зрізи при цьому фарбують особливим складом. У оциліндрованої колоди є поздовжні пази для укладання, форма яких може бути різною – у вигляді півмісяця, місячної або фінської (остання забезпечує найбільш щільне прилягання).

Діаметр оциліндрованих колод варіюється в межах від 180 до 320 мм. Чим товще колода, тим теплішою вийде ваша лазня. Збірка зрубу з оциліндрованих колод здійснюється швидко – в лічені дні. Також ви можете замовити готовий сгрн

Для будівництва лазні, крім зрубу, вам будуть потрібні наступні предмети і матеріали:

 • вікна та двері;
 • бетон або бетонні блоки для фундаменту;
 • покрівельні матеріали;
 • брус або колоди, а також обрізна дошка для створення даху;
 • матеріали для оздоблення.

Проектування зрубу лазні

Проект є найпершим і найбільш значущим етапом будівництва, який допоможе вам розрахувати необхідні матеріали і грошові витрати, а також спростить вашу роботу. Якщо ви зводите звичайну сільську баню з передбанником, проект можна буде зробити своїми руками.

Якщо лазня буде складатися з декількох приміщень і ви плануєте підключити її до комунікацій, довірте проектування споруди професіоналам. Компанії, які продають зруби, пропонують типові проекти бань, серед яких ви напевно знайдете відповідний варіант.

У проекті повинні враховуватися розміри приміщень, місцезнаходження дверей і вікон, точки підключення комунікацій. Після цього потрібно буде лише розрахувати необхідні матеріали. При визначенні висоти беріть до уваги усадку колод, яка для сирих колод становить приблизно 5 відсотків.

Фундамент зрубу лазні

Фундамент для лазні може бути трьох типів:

Для здимаються краще підходить малозаглиблений варіант. Для невеликих бань краще вибирати стовпчастий фундамент на основі бетонних блоків. Якщо лазня велика, заливайте стрічковий монолітний фундамент, заглиблений нижче глибини промерзання грунту. Після будівництва фундаменту його потрібно покрити шаром гідроізоляції у вигляді руберойду або іншого матеріалу.

Будівництво зрубу лазні з колод

Перший вінець, званий також окладним, створюється з самого товстого колоди (в ідеалі дубового). Його укладають на гідроізольований фундамент, стесати нижню його частину і обробивши її антисептиком. Зруб укладають методом «в обло» або «в чашу». Перед монтажем кожної колоди його слід підігнати, витесані на нижній поверхні округлий паз. Чим нижче навколишня температура взимку в вашому регіоні, тим глибше треба зробити паз.

Колоди в процесі їх складання орієнтують північною стороною колоди на зовнішню частину лазні. Визначається це по більш тонким річним кільцям на зрізі. Пояснюється це тим, що північна частина дерева краще протистоїть гниттю і розтріскування. Це продовжить термін служби вашої будівлі. Товщою частиною колоди укладають поперемінно в різні боки, дотримуючись горизонтальність зрубу. Між колодами прокладається просушений мох або прядивне волокно. Верхній вінець зрубу (мауерлат) виступає в якості опори для кроквяної системи, тому його потрібно вибирати з усією відповідальністю.

Зруб після складання Конопатити за допомогою наступних матеріалів:

Конопатку виробляють з нижнього вінця, рухаючись по колу. Якщо ви проконопатити спочатку одну стіну, лазня може перекоситися. Після конопатки лазня трохи підніметься, але при осіданні прийме майже початкові розміри.

Зруб лазні з оциліндрованих колод

Якщо ви замовите готовий зруб з таких колод, у вас не виникне проблем з його складанням. Разом зі зрубом вам видадуть інструкцію, яка допоможе в усьому розібратися. Також потрібно пам’ятати про такі вимоги:

 1. Окладних вінець обтісують з нижньої сторони для кращого контакту з фундаментом. Від фундаменту його ізолюють руберойдом, покладеним в два шари.
 2. Колоди просочуються вогнебіозахисні засобом в точках їхнього зіткнення.
 3. З’єднуються колоди нагелями з твердої деревини, топиться в колода не менше, ніж на 3 сантиметри.
 4. Перед висвердлюванням отворів під нагелі скріплюються колоди закріплюють за допомогою тимчасових цвяхів, які прибирають після з’єднання.
 5. Між колодами укладають лляне волокно або клоччя.
 6. Кожен вінець укладають за допомогою рівня, щоб не було перекосів.

Крокви і дах

Побудований зруб треба в тому ж році накрити постійної або тимчасової дахом. Конструкція даху для лазні вибирається найчастіше проста двосхилий, а під нею створюється холодний провітрюваний горище. Крок крокв в цьому випадку вибирають в залежності від снігового навантаження в регіоні. Він зазвичай становить близько одного-півтора метрів. Якщо ви будете утеплювати горище, крок крокв повинен бути таким, щоб між ними вміщалися плити утеплювача.

Кроквяні ноги врізають в мауерлат, спираючи їх на нього і скріплюючи вгорі один з одним. На крокви набивають обрешітку, на яку зверху кладуть гідроізоляційний матеріал, наприклад, руберойд. Фінішне покрівельне покриття може бути різним:

Двері і вікна

Фінальним штрихом чорнової обробки зрубу лазні є монтаж вікон і дверей. Їх вирубують в готовому зрубі і зміцнюють окосячка, до якої після цього прикріплюють дверні отвори і рами. Вхідні двері будь-якої лазні повинна відкриватися назовні – це важлива вимога техніки безпеки.

Якщо вам сподобався наш сайт, або ви хочете поділиться цією статтею – натисніть одну з кнопок соціальних мереж розташованих нижче. Так ви розкажіть своїм друзям про цікавому матеріалі і зробить приємно автору статті.

Схожі новини

Залишити коментар