Зруб лазні своїми руками розбираємося в тонкощах процесу

Робимо зруб лазні своїми руками

Робимо зруб лазні своїми руками

Споруда лазні – це одночасно і складна, і проста робота. Вона вимагає відповідальності, ретельної підготовки всіх матеріалів, але і відрізняється при цьому послідовністю робіт. Зібрати зруб для лазні можна, не звертаючись до профі, якщо вам допоможе пара помічників.

Якщо брус для лазні заготовлюється самостійно, то його поверхню необхідно очистити від сучків і кори.

Примітка! Як матеріал для зрубу можна застосовувати оциліндрованої колоди або дерев’яний брус.

Дерево відмінно тримає тепло, естетично виглядає, а усадка після зведення мінімальна. Крім того, такі лазні не вимагають особливої ​​зовнішньої обробки, утеплення. Досить просто ретельно законопатити щілини між окремими колодами.

Звичайно ж, будівництво можна звести своїми руками і з бетонних блоків, цегли, але найоптимальнішим вважається все ж дерево, зважаючи на такі переваг, як:

План лазні 4 на 6 м.

 • невисока вартість матеріалів;
 • простота обробки дерева – будівельні роботи не займають багато часу, вони доступні навіть непрофесіоналам (за умови дотримання всіх рекомендацій і вимог);
 • малу вагу;
 • екологічність матеріалу – дерев’яні стіни «дихають»;
 • низька теплопровідність – такі споруди легко прогріти, а тепло вони віддають набагато повільніше.

Зведення лазні з бруса: готуємо матеріали

Отже, розглянемо спочатку, як поставити банний зруб своїми руками з дерев’яного бруса. Будівництво такого споруди займе менше часу, якщо до роботи ретельно підготуватися.

Перед початком діяльності необхідно приготувати всі матеріали. Сам брус може бути профільованим або клеєним. Перший виготовляється з цільного масиву дерева.

Він має спеціальні замки з’єднання, що значно спрощує укладання. Профіль захищає від затікання води, а якщо підігнати окремі його ділянки, то можна домогтися ідеально гладкої поверхні.

До переваг зведення своїми руками зрубу з бруса можна віднести:

 • швидкість, простоту монтажу зрубу;
 • відсутність шкідливих хімічних речовин;
 • відмінні теплоізоляційні властивості;
 • гладку поверхню, яка не вимагає додаткових витрат на обробку;
 • оптимальну вологість матеріалу.

Що ще слід врахувати перед початком будівництва дерев’яної лазні? По-перше, дерево повинно відлежатися мінімум один місяць, заготовлювати його краще в зимовий час.

Схема збірки круглого бруса.

Якщо брус готується своїми руками, а не купується в готовому вигляді, то заздалегідь необхідно його поверхню очистити від кори. Зберігати брус слід в штабелях або пачках на узвишші (приблизно двадцять сантиметрів). Відстань між окремими штабелями має становити близько 5-10 см.

Крім того, слід звернути увагу на відсутність тріщин, сколів, інших дефектів, які можуть призвести до гниття бруса.

Якщо на поверхні є синюваті плями, то таке дерево вже застосовувати не можна, так як це свідчить про початок процесу гниття, викликаного грибком. Якщо спостерігаються червоточини і пошкодження, завдані жучками, то і таку деревину використовувати не можна.

Сама поверхня бруса повинна бути гладкою, рівною. Пошкоджені елементи можна зрізати, застосовуючи частини, що залишилися для віконних рам, обробки дверних прорізів, статі лазні.

Порада! Для нижніх вінців (приблизно два-три ряди) рекомендується використовувати брус з модрини, для наступних – з кедра, сосни.

Від фундаменту до збірки зрубу

Будівництво будь-якого дачного споруди, навіть такого невеликого, як лазня, завжди починається з фундаменту. Для того щоб скласти зруб для лазні з дерева, досить наявності полегшеного варіанту. Підійдуть такі варіанти:

Схема пристрою фундаменту.

 1. Стрічковий фундамент, для якого по периметру заливається неглибока опалубка (приблизно на глибину промерзання). Висота такого підстави над поверхнею складає 50 см. Внутрішня частина конструкції засипається щебенем, піском або керамзитом. Не варто забувати, що залитий бетон повинен сохнути протягом двох-трьох тижнів.
 2. Стовпчастий фундамент. По периметру і кутах виставляють цегляні стовпчики, відстань між якими має бути близько півтора метрів. Під кожен такий опорний стовпчик заливається бетонна подушка.

Кожен з двох типів фундаменту обов’язково повинен зміцнюватися арматурою, яка забезпечить не тільки надійність, але і відмінне скріплення з нижніми вінцями лазні. Після підготовки на горизонтальну поверхню фундаменту по периметру наносять розплавлений бітум, покривають його руберойдом. Цей процес повторюють два рази.

Після облаштування фундаменту можна приступати до укладання стін своїми руками. Починаємо ставити перший вінець. Для цього по цоколю розміщуємо тонкі дерев’яні рейки, які необхідно попередньо обробити антисептиком.

Їх товщина повинна становити до 15 см, а відстань між ними – до 20-30 см. Це необхідно зробити, щоб захистити нижні бруси від вологості, гниття. Всі простори заповнюються монтажною піною, утеплювачем.

Для зведення першого ряду зрубу підбираються дерев’яні бруси з перетином 200 * 200 мм, для наступних – 150 * 150 мм. Перший ряд приймає на себе весь тягар навантаження, тому й бруси повинні бути товщі.

Зруб для лазні слід укладати нещільно, так як він дасть потім невелику усадку і відмінно ущільнився. Нижній вінець не закріплює, так як тиск верхніх забезпечить міцність конструкції.

Бруси нижнього вінця слід ретельно обробити, особливо з боку прилягання їх до фундаменту. Крім антисептиків, відмінно підходить відпрацьоване машинне масло. Тепер можна і приступати до подальшого спорудження зрубу.

Розглянемо кілька способів з’єднання окремих брусів. Найпоширенішими є:

Схема кріплення бруса до фундаменту.

 • врубка з одного боку або «в полдерева»;
 • двосторонні врубки різної глибини, робляться на протилежних площинах ( «в охряп»);
 • торцеві в самому брусі, коли немає залишку.

Саме з’єднання може бути без вставних елементів, тобто на корінних шипах лімості проводити складні, капітальні ремонтні роботи;

 • екологічність стіни лазні «дихають».

Однак є й нюанси. Дерево необхідно ретельно і правильно обробити, щоб в майбутньому деревина не потріскалася і не загніла.бо зі вставними елементами.

Зруб для лазні складається тільки в установленому порядку. Всі вінці по черзі викладаються, далі вирівнюються по горизонталі, кріпляться між собою. Як кріплення застосовують металеві штирі, дерев’яні нагелі, забиваються в приготовані отвори.

Отвори для кріплення робляться на відстані приблизно метр-півтора один від одного. Свердло повинно проходити через верхній брус наскрізь і на половину нижнього. У підготовлені отвори забиваються нагелі, укладається утеплювач.

Така послідовність повторюється до верхніх двох вінців, що не скріплюються, так як згодом їх необхідно піднімати для монтажу стельових балок.

Як утеплювач для спорудження зрубу своїми руками можна застосовувати натуральні матеріали, наприклад мох, клоччя, які відмінно виконають теплоізолюючі функції. Також підходить рулонний джут.

Після монтажу стін можна приступати до установки дверних і віконних коробок. Для них ще на етапі складання зрубу повинні залишатися невеликі проміжки. Коробки зазвичай встановлюють після остаточної усадки, отвори для них вирівнюються за допомогою пилки.

Остаточним етапом спорудження такої лазні є її підготовка до усадки, термін якої може доходити до півроку.

На верхні вінці слід укласти дошки з товщиною до 50 см, потім треба покрити їх зверху шифером або руберойдом. Через певний час дошки прибирають і приступають до подальших робіт.

Зруб для лазні з оциліндрованих колод

Звести зруб для лазні можна і з колоди. Цей матеріал володіє наступними перевагами:

Схема пристрою дверного отвору.

 • легкість будівельних робіт, при яких колоди дуже просто підігнати один до одного;
 • можливість виконання будь-якого проекту будь-якої складності;
 • мінімальні тепловтрати всієї споруди;
 • термін служби лазні з натурального дерева становить десятки років, немає необхід

Для лазні з колоди теж потрібно фундамент. Можна зробити полегшений варіант, так звану підкладку. Для цього застосовуються дерев’яні стовпи з діаметром в трідцфундамента лазні з бруса.

Далі готуємо колоди під сгрн Для цього необхідно зробити спеціальні вруби і пази, які будуть потрібні для скріплення колод.

Такі роботи виконуються за допомогою сокири по обраному заздалегідь шаблоном. Можна використовувати декілька варіантів: рубка «в чашу», «в обло», «в лапу». Підбирається найоптимальніший і зручний для даного ать сантиметрів. Їх укладання здійснюється за таким же принципом, як і для стовпчастого випадку.

Після цього приступаємо до установки першого вінця, так званого окладного. Колоди викладаються паралельно, потім перпендикулярно викладають ще два колоди. Далі виконується виїмка чаші для верхніх рядів. Всі вінці обов’язково скріплюються шипами, це дозволить зробити зруб міцним і надійним.

Як конопатіть зруб?

Схема забивання тріщин і щілин.

Увага! При спорудженні будинку або лазні з дерева необхідно ретельно виконати конопачення швів між окремими брусами або колодами.

Такі роботи є обов’язковими, так як саме вони забезпечують збереження тепла в дерев’яному будові. Заняття це, звичайно, копітка, тому доведеться запастися терпінням.

Як правильно конопатіть зруб своїми руками? Робити цю процедуру необхідно два рази. Перший відразу ж після збирання, другий – приблизно через рік. Також іноді необхідно конопатити зруб і після чотирьох-п’яти років, коли відбулася остаточна усадка будови.

Для робіт застосовують такі матеріали, як мох, рулонний джут, повсть, льноватин, клоччя. Ці вироби забезпечують відмінну теплоізоляцію, легко укладаються, при необхідності їх просто замінити.

Є лише кілька способів конопачення:

 • врастяжку, тобто коли щілини вузькі, сам матеріал забивається за допомогою лопатки;
 • для широких заглиблень підходить спосіб внабор. Тобто з матеріалу роблять пасмо, прикладають до щілин поперек і ущільнюють спеціальною лопаткою або руками всередину. Потім з клоччя збирається валик, загортають у вільний край і щільно забивається спеціальної конопаткою.

Як обробити зруб власної баньки?

Після виконаних робіт можна готуватися до обробки зрубу своїми руками. Для цього поверхню дерева після усадки, усушки просочується кількома шарами морилки. Можна застосовувати спеціальні антисептики, антипірени.

Для внутрішнього оздоблення стін, підлоги, стелі підійде дерев’яна вагонка, блок-хаус. У парильні підлогу можна викласти кахельною плиткою. А далі залишилася справа за грубкою, лавочками та іншими банними атрибутами. Ще трохи часу і можна буде готувати віник для першого походу в власну лазню.

Схожі новини

Залишити коментар