Зруб лазні своїми руками популярні народні конструкції

Як зробити банний зруб: доступні схеми для самобуду

Як зробити банний зруб: доступні схеми для самобуду

Якщо ви збираєтеся звести баню власними силами, то можете використовувати різноманітні матеріали. Тут все буде залежати від ваших побажань, переваг і, звичайно, фінансових можливостей. Хтось вибирає камінь, цегла, хтось – шлакоблоки. Але класичним варіантом залишається все-таки дерево. Так як же зробити зруб лазні своїми руками?

По-перше, для цього можна взяти брус або колоди – звичайні або оцилиндрованні. Безумовно, працювати з брусом найлегше, так як для цього потрібна менша кількість знань і навичок, ніж в інших випадках. Тому, якщо ви новачок в цій справі, то сміливо віддавайте перевагу даного матеріалу.

Вибір і підготовка дерева

Перш ніж приступити до будівництва, важливо звернути увагу на якість деревини, оскільки цей фактор безпосередньо позначається на експлуатаційних характеристиках всієї конструкції. Вибирати дерево необхідно ретельно, заготовлювати його рекомендується в холодну пору року. До того ж, воно повинно відлежатися хоча б місяць з того моменту, як його спиляли. Лише після цього деревину можна обробляти і виготовляти брус. У разі, якщо ви не купуєте, а готуєте його самостійно, то колоди, в першу чергу, потрібно очистити від кори, тільки залишити з обох кінців смужки в 15 см шириною, для того щоб матеріал не потріскався. Зберігають такі колоди на узвишші від землі в 20 см, складаючи їх штабелями або пачками. Відстані між ними, при цьому, повинні бути 5-10 см.

Отже, за якими параметрами відбирається якісний матеріал?

  • По-перше, увагу варто звернути на повну відсутність тріщин, оскільки навіть найменші і незначні дефекти можуть при усадки зрубу розширитися і, в результаті, привести до загнивання деревини
  • По-друге, іноді на поверхні брусів можна побачити синюваті плями. Це говорить про те, що процес гниття всередині вже почався, може бути, під впливом якого-небудь грибка. Тоді цю деревину можна ні в якому разі використовувати для зведення зрубу.
  • По-третє, брус відбраковують при наявності червоточин, а також слідів пошкодження дерева жучками

Не забудьте і те, що заготовлений матеріал повинен бути якомога більш гладким і рівним, інакше при укладанні вінців виникнуть певні проблеми, через які терміни будівництва затягнуться. Але не варто відразу ж пускати відбраковані елементи на дрова. Вибравши хороші, неушкоджені ділянки, їх можна застосувати для виготовлення будь-яких дрібних деталей, наприклад, рейок, віконних і дверних рам, статевих дощок і т.п. Що ж стосується бракованої деревини, то її необхідно спалити, щоб уникнути зараження решти, якісного бруса.

Порада від майстра!

Говорячи про породах дерева, потрібно відзначити, що якщо ви хочете зробити зруб лазні своїми руками, візьміть модрину для 2-3 нижніх вінців, а для наступних підійдуть сосна, кедр, ялина. Чому так? Тому що модрина краще за інших у вологому середовищі зберігає свої властивості і менш інших схильна до гниття, навпаки, з часом вона стає навіть твердіше.

Також важливі гідро- і теплоізоляційні характеристики матеріалу, ось чому хвойні північні породи є прекрасними варіантами для зведення лазні.

Плюс використання бруса в тому, що можна починати складати зруб безпосередньо на фундаменті, а це серйозно скорочує терміни робіт. Існує два найпоширеніші способи облаштування фундаменту – стрічковий і стовпчастий.

Перший варіант передбачає, що по периметру наміченого будови робляться опалубки і заливаються бетоном на глибину, відповідну глибині промерзання грунту. При цьому мінімальна висота такої конструкції повинна бути 50 см над рівнем землі. Дотримання цієї умови в подальшому дозволяє забезпечити захист нижніх вінців від надмірної вогкості. Всередині периметра цього фундаменту насипаються смуги з щебеню або піску. Укладати початкові ряди зрубу можна тільки після застигання бетону – через 2 або 3 тижні.

Стовпчастий фундамент під баню з бруса робиться наступним чином: по периметру, кутах, в місцях несучих внутрішніх стін будується споруди встановлюються цегляні стовпчики на відстані один від одного в 1,5 м. При цьому, під кожен з них роблять свого роду залиту бетоном «подушку ».

Однак, незалежно від обраного типу фундаменту, його потрібно зміцнювати арматурою, завдяки якій конструкції надається додаткова міцність. До того ж вона виступає в якості кріплення для перших вінців споруджуваного зрубу.

Іншим важливим фактором, який забезпечує довговічність лазні, вважається надійна гідроізоляція, подвійний шар якої в обов’язковому порядку прокладається між цоколем і першим вінцем. Спочатку на поверхню фундаменту наноситься розплавлений бітум, а після він затьмарюється руберойдом. Коли бітум застигне, даний процес повторюється ще один раз.

Укладання першого вінця

Починається укладання самого першого вінця з розміщення по цоколю фундаменту оброблених антисептиком тонких дерев’яних рейок, товщина яких не перевищує 15 мм. Необхідна відстань між ними – від 25 до 30 см. Даний шар потрібен для додаткового захисту від гниття і вогкості нижніх рядів брусів, оскільки це істотно продовжить термін служби лазні. Заповнюється простір між рейками, як правило, монтажною піною або утеплювачем.

Важливо, щоб поверхня бруса для першого вінця була ідеально рівною по горизонталі, оскільки від цього буде залежати правильність всієї конструкції. Звичний для російських розрахунок «на око» тут не допускається. Перевірити горизонтальність можна за допомогою рівня, при цьому варто бути гранично уважними.

Бруси, призначені для першого ряду банного зрубу, повинні бути трохи товщі інших, тому що на них і ляже тягар всієї споруди. Взагалі, загальноприйнятим вважається вибирати брус з перетином 200х200 мм, для інших вінців – 150х150 мм. А довжина, звичайно, повинна бути однаковою, підігнаній заздалегідь.

Зруб укладають нещільно, так як він в подальшому дасть усадку і ущільнити сам. Нижній вінець не закріплює, оскільки тиск наступних рядів і без того забезпечить йому потрібну міцність. До того ж, при необхідності, пізніше ви без праці, не розбираючи баню цілком, зможете поміняти перший ряд брусів.

Коли елементи підігнані по своїй довжині і відкориговані по горизонталі, в їх торцях роблять врубки, завдяки яким вони будуть з’єднуватися один з одним. Тут дуже важлива точність, так що слід використовувати заготовлений шаблон. Тільки коли всі параметри перевірені і перевірені ще раз, можна з’єднувати бруси першого вінця і заповнювати утеплювачем простір між ним і, відповідно, фундаментом.

Обов’язкова умова – обробка антисептичним засобом або ж відпрацьованим машинним маслом елементів нижнього вінця з усіх боків, а в першу чергу, тієї, яка прилягає до фундаменту.

Як зробити врубки?

Є кілька варіантів з’єднання брусів. Зупинимося на найпоширеніших з них.

У разі матеріалу з залишком по довжині, саме в ньому і робляться врубки. Вони можуть бути односторонніми і двосторонніми. Інша конфігурація має на увазі різної глибини врізи на протилежних площинах ( «в охряп», «в курдюка»).

Якщо залишку немає, то врубки робляться в основному масиві бруса. Можна вибрати з’єднання без вставних деталей ( «на корінному шипі» або ж «в лапу») або з їх використанням (наприклад, конфігурація під назвою «на вставному шипі» і ін.). Найпростіший по виконанню, а також подальшого з’єднанню вважається варіант врізки «в лапу». Коли ви визначитеся з даними параметром, потрібно підготувати загальний шаблон з точними вимірами. Після можна починати розмітку і випилювання. Спочатку робляться пропили поперечні на половину товщини бруса, і лише потім виконуються поздовжні скоси.

Зведення стін зрубу

Зруб для лазні своїми руками складають в певному порядку. Вінці вирівнюються по горизонталі і після скріплюються між собою. Кріпленням виступають дерев’яні нагелі або штирі з металу, які забиваються в розвантажувальні отвори, діаметр яких повинен збігатися в точності з діаметром самих кріпильних штирів.

Свердлити отвори потрібно на відстані один від одного приблизно в 1 м. Свердел повинне проходити крізь верхній брус, а також торкатися половину нижчого. Після цього верхній елемент забирається, в спеціальні отвори забиваються нагелі довжиною, що відповідає висоті двох брусів, і укладається утеплювач. Тільки тепер верхній брус встановлюють на місце.

Так здійснюється укладання зрубу до 2-х верхніх вінців, які скріплювати не потрібно, так як на останньому етапі будівництва лазні ви їх зніміть, щоб зробити монтаж стельових балок.

утеплювач

Щілинних утеплювачем служать різноманітні натуральні матеріали – мох, пакля, джут, які володіють прекрасними теплоізоляційними властивостями. З рулонних джгутом, наприклад, дуже легко і зручно працювати.

Поступово розмотуючи, його укладають на бруси і кріплять простими цвяхами або будівельним степлером. Великим плюсом є те, що в подальшому немає ніякої необхідності конопатіть даний утеплювач.

А якщо ви віддали перевагу клоччю або моху, то після усадки будівлі доведеться закладати щілини між вінцями. Ось чому в ході укладання цих матеріалів залишають пару зайвих сантиметрів. Конопатити утеплювач можна молотком і дерев’яною лопаткою, конопаткою, забиваючи клоччя, скручену джгутом, в порожнечі, що утворилися після усадки вашого зрубу.

Дверні та віконні прорізи

Коли стіни лазні зведені, залишається встановити дверні та віконні коробки. В ході укладання брусів для цього там, де будуть розташовуватися вікна і двері, залишають в вінцях проміжки необхідних габаритів. Після остаточної усадки зрубу в запланованих місцях за допомогою бензопили вирізаються отвори. Це найраціональніший метод.

Можливий і інший варіант, коли такі отвори залишаються в процесі будівництва. На жаль, цей спосіб складніший і вимагає більшої кількості часу.

Заключним етапом вважається підготовка зрубу до усадки, яка триває не менше півроку. Для цього на верхні вінці укладаються дошки в 40 мм завтовшки, і вони покривається шифером або руберойдом. Саме в такому вигляді брусова лазня «зимує». І тільки через певний час, допускається приступати до внутрішнього оздоблення, а також остаточного облаштування споруди.

Дачна душова кабіна: доступні варіанти для самобуду Обробка лазні (як обробляти зруб лазні і чим) Виробництво домашнього цегли: доступні способи запастися будматеріалом Баня з мансардою вигідний проект для самобуду

Схожі новини

Залишити коментар