Зруб лазні своїми руками покрокова інструкція!

Зруб лазні своїми руками

Зруб лазні своїми руками

Увага! Для визначення якості колод (ви в будь-який момент зможете відмовитися від різних колод низького сорту), необхідно знати про ідеальні умови заготовки, які ми розглянемо нижче.

Ліс-кругляк необхідно заготовлювати при мінусовій температурі, тобто взимку. Саме в цей час мінімізується кількість вологи в деревині, отже, під час сушіння матеріал буде менше деформуватися і розтріскуватися.

З метою довговічності зрубу, при будівництві використовуються певні ділянки колод (так звані окоренкові колоди). Ці ділянки починаються від кореневища і закінчуються у крони. Такі окоренкові колоди щільніші (чим вигідно відрізняються від верхівок) і в них практично немає сучків. Також до критеріїв вибору відносяться кругла форма і ступінь кривизни стовбура. В обох випадках шлюбом є похибка, що перевищує 1 см на погонний метр.

Заготівля колод для зрубу

Увага! Якщо довжина, наприклад, 5 м, а похибка перевищує 5 см, то колоду сміливо можна забракувати.

Те ж відноситься і до діаметру. Наприклад, діаметр основи колоди становить 35 см, в той час як верхівки – 25 см або менше. Такий кругляк категорично не рекомендується до застосування в будівництві.

Колоди для зрубу

Нарешті, зверніть увагу на породу дерева. В ідеалі для лазні повинні використовуватися хвойні породи дерев (ялина, модрина та ін.). Модрина характеризується стійкістю до вологи, хоча в крайньому випадку можна вдатися і до поєднання «сосна-ель», в якому з сосни зводяться кілька перших вінців. А якщо при будівництві використовується тільки ялина, то матеріал необхідно кілька разів обробити антисептичним засобом.

Подальші дії виконуйте відповідно до складеного раніше проектом. Такий проект можна скласти самому, знайти в Інтернеті або ж замовити у фахівців. Саме за допомогою цього документа можна розрахувати необхідну кількість витратних матеріалів, визначити площу і форму підстави.

Етап 2. Обробка бруса

Обробка колоди під скобель

Обробка колоди під скобель

Крок 1. Після того як вам привезли витратний матеріал (або ви спиляли і доставили його самостійно), йому необхідно днів 25-30 для того, щоб відлежатися.

Крок 2. Далі ретельно розглянете і переберіть колоди – залиште лише найякісніші з них, а дефектні або пошкоджені відбракує.

Крок 3. Потім приступите до обробки. Спочатку очистіть колоди від кори (робіть це акуратно, щоб ті не потріскалися), залишивши її трохи з боків – приблизно по 15-сантиметрової смужці з кожного боку.

Крок 4. Після обробки укладіть колоди на зберігання приблизно в 25 см від поверхні землі. Можете укладати як завгодно – штабелями, пачками і т. Д. Головне, щоб дистанція між колодами становила 7-10 см.

Схема підготовки колод для складання зрубу

Відео – Підготовка колод

Етап 3. Будівництво фундаменту

Відразу обмовимося, що від масивних монолітних фундаментів можна відмовитися через незначну вагу майбутньої конструкції. З метою економії можете вдатися до одного з двох можливих легких конструкцій, а саме до:

 • стрічковому фундаменту;
 • Стовпчастий.

Розглянемо кожен з варіантів.

Фундамент стрічкового типу

Фундамент стрічкового типу

Опалубка і армування

Готовий фундамент під баню

Для будівництва такого підстави по всьому периметру, а також під майбутніми стінами, виройте траншею шириною в 40 см і глибиною в 50 см, укладіть на дно «подушку» з піску і гравію. Далі укладіть арматуру, спорудити опалубку висотою в 50 см і залийте бетонний розчин. В результаті висота фундаменту складе приблизно 1 м.

Увага! Більш конкретна висота залежить від глибини промерзання грунту в конкретному регіоні.

Відео – Заливка фундаменту

Всередині периметра насипте смуги з піску і щебеню. В майбутньому смуги можна буде залити бетоном або ж побудувати на них дерев’яна підлога. Вибір того чи іншого варіанту залежить від особистих переваг і фінансових можливостей.

Фундамент стовпчастого типу

Арматура та труба для фундаменту

Труба і арматура встановлені в лунку

Залитий в трубу бетон

Анкер для кріплення нижньої обв’язки

У разі столбчатого підстави потрібно звести опори. Тут можливі два варіанти:

Додайте опори по кутах периметра, а також під всіма стінами з кроком в 1,5 м. Під кожною опорою попередньо покладіть бетонну «подушку». У кожній опорі зафіксуйте по кілька прутів арматури таким чином, щоб останні виступали над поверхнею мінімум на 30 см.

Залишайте опалубку висотою в 40 см, укладіть в ній арматуру і зв’яжіть її з прутами, які виступають з опор. Залийте бетонним розчином. Через чотири-п’ять тижнів, коли бетон повністю висохне, можна приступати до подальших робіт.

Фундамент для лазні

Цегляний стовпчастий фундамент

Етап 4. Гідроізоляція підстави

Гідроізоляція стрічкового фундаменту

Гідроізоляція стрічкового фундаменту руберойдом

Обробіть поверхню фундаменту розплавленим бітумом і покладіть поверх шар руберойду. Після повного висихання бітуму повторіть процедуру. В результаті у вас буде надійна двошаровий гідроізоляція.

Додаткова ізоляція руберойдом

Етап 5. Підготовка інструментів

Для роботи буде потрібно таке обладнання:

 • бензопила середньої потужності;
 • схил;

  Останньому інструменту – «межі» – приділимо особливу увагу. Для виготовлення буде потрібно сталевий дріт з гостро заточеними кінцями. Зігніть дріт навпіл так, щоб вона придбала форму циркуля, можете додатково закріпити рукоятку. Цей інструмент буде потрібно при розмітці колод.

  Етап 6. Будівництво зрубу лазні

  Порівняння канадської і російської рубки

  Існує кілька технологій збирання:

  • російська збірка;
  • канадська;

   Перший варіант – російська рубка – є найпростішим у виконанні, з ним цілком може впоратися навіть недосвідчений тесля. Тому розглядати будемо саме цю технологію.

   Крок 1. Будівництво зрубу слід проводити поетапно і починати з окладного вінця (іншими словами, з першого). Колоди, які послужать окладним вінцем, оттешіте на кант для максимально щільного прилягання до фундаменту.

   Для початку на фундамент укладаємо так звану «підкладну» дошку з липи. Це може бути брус товщиною близько 50 – 100 мм, а шириною не менше 150 мм. Потім починаємо збирати зруб

   Укладання першого вінця на фундамент

   Крок 2. Поверх гідроізоляційні го шару укладіть першу пару колод. Наступну пару покладіть під кутом в 90ᵒ щодо першої і з’єднайте все в «чашку».

   Увага! «Чашка» є найбільш простим варіантом з’єднання при будівництві зрубу будівель. Виконується досить просто: в нижній частині колоди заміряються межі майбутньої «чашки», потім за допомогою «риси» розмічається поглиблення. Після повторної перевірки розмірів поглиблення акуратно вирубується сокирою.

   Можете використовувати бензопилу – це значно заощадить час. Хоча чистову обробку «чашок» все одно доведеться робити сокирою.

   Як правильно рубати кут в зрубі

   Увага! У стартовому вінці «чашки» не глибокими, внаслідок чого колоди не будуть стикатися з повним правом. Тому у новостворену зазор закладіть подкладень – невеликий шматок дошки необхідної товщини, оброблений антисептиком і покритий утеплювачем.

   Крок 3. Далі укладіть другий вінець, використовуючи максимально товсті колоди. Це пояснюється тим, що в подальшому ви врубати в них статеві лаги. З метою щільного прилягання виконайте в верхньому колоді поздовжній паз, який дорівнював би третини діаметра попереднього колоди. Для креслення кордонів паза укладіть верхнє колоду на нижню і виконайте розмітку за допомогою «риси».

   Увага! Поздовжній паз може бути напівкруглим і трикутним. Якщо в наявності є бензопила, то ви впораєтеся з трикутним пазом за дві-три хвилини. Але пам’ятайте: колоди з подібним пазом НЕ будуть щільно з’єднуватися, що негативно позначиться на термоізоляційне х властивості стін.

   Очевидно, що оптимальним варіантом є паз напівкруглої форми. Виконайте його бензопилою, для видалення залишків використовуйте стамеску.

   Крок 4. Утепліть з’єднання колод, бажано за допомогою льноджутовая полотна. Один шматок полотна укладіть на нижній вінець, другим ущільните поздовжній паз (особливо якщо останній має трикутну форму).

   Весь паз і виїмку чаші заповнюємо матеріалом для конопатки

   Крок 5. З’єднайте вінці між собою. Тут можете використовувати:

   • шканти квадратної форми;
   • круглі нагелі з дерева.
   • Другий спосіб краще. т. к. нагелі можна придбати вже готовими і виконати отвори за допомогою електродрилі.

    Зробіть отвори з кроком в 1-1,5 м, паралельно прошиваючи повністю пару верхніх вінців і не повністю – третій (знизу). Щоб уникнути перекосу після закінчення усадки утапливайте нагелі в верхній вінець мінімум на 6-7 см.

    Крок 6. Піднявши стіни на потрібну висоту, покладіть поверх них стельові балки і крокви. Якщо використовувалася волога деревина, то замість крокв укладіть листи шиферу і дочекайтеся усадки конструкції. Зазвичай для цього достатньо один раз перезимувати, але в ідеалі усадка повинна тривати рік-півтора.

    Перекриття з масивних цілісних колод

    Навесні, коли усадка закінчена, приступите до конопатці.

    Відео Дах з осиковою дранки

    Етап 7. Дверні, віконні прорізи

    Ми спеціально почали розмову про отворах після закінчення будівництва, т. К. Є два варіанти їх облаштування.

    Пристрій обсадної коробки для установки вікон і дверей в зрубі

    1. У першому випадку отвори створюються вже після завершення будівельних робіт. При цьому в вінцях, розташованих в місцях майбутніх отворів, попередньо залиште невеликі зазори (габарити останніх залежать від розмірів монтованих виробів). Коли завершите укладання колод, просто проріжте отвори бензопилою.
    2. У другому випадку залишайте прорізи ще в процесі будівництва. Це дуже складно і дорого, оскільки ви будете використовувати бруски з врубками на торцях і спеціальні пази.

    Як встановити вікно в зруб

    Двері для лазні зі зрубу

    Тому радимо віддати перевагу саме першим варіантом.

    Етап 8. Конопатка колод

    Види інструментів і способи конопатки

    Після закінчення усадки виконується конопатка зрубу. Для цього підготуйте таке обладнання:

    • молоток;
    • конопатку (з дерева або металу).

    Увага! Якщо ви ущільнювали Межвенцовая простір клоччям або мохом, то можете пропустити цей етап, оскільки конопатка вам, швидше за все, не буде потрібно. Але якщо ви виявили хоч найменші щілини, то процедуру все ж краще виконати.

    Приступайте до роботи виключно після повного висихання утеплювача. Спочатку скрутіть матеріал (клоччя або мох) в джгут, після чого забийте між вінцями за допомогою молотка і конопатки.

    Можете використовувати стрічковий джут – в такому випадку матеріал просто фіксується цвяхами або монтажним степлером.

    Первинна і вторинна конопатка зрубу

    Відео – Конопатка зрубу

    Етап 9. Дах

    Улаштування покрівель на самцях з похилими кроквами

    Як тільки дерево дасть усадку, можете починати будівництво даху. Якщо зробити це раніше, то дах просто поведе.

    Крок 1. Покладіть на обв’язку стін дерев’яні балки (про це ми вже говорили).

    Крок 2. Зафіксуйте балки і прикріпіть до них кроквяні ноги з кроком в 1 м. У коньковой частини спиляєте крокви під відповідним кутом для з’єднання.

    Крок 3. Прібейте до кроквяних ніг суцільний дощатий настил (якщо планується використання рулонного покрівельного матеріалу) або зробіть обрешітку (якщо будете використовувати шифер, черепицю та ін.).

    Крок 4. Встановіть дахове покриття згідно з інструкцією до конкретного матеріалу.

    Крок 5. Накрийте коник оцинкованої листової сталлю для захисту від агресивного впливу навколишнього середовища.

    Крок 6. Фронтони даху зашейте сайдингом або вагонкою.

    Як зашити фронтон

    Після цього приступайте до подальших запланованих робіт – заливці бетонної стяжки або будівництва дерев’яної підлоги (у другому випадку лаги врізаються в колоди другого вінця і фіксуються), встановіть утеплювач, виконайте внутрішню обробку і облаштування парилки згідно з вашим проектом.

    Приклад зрубу з покрівлею з дранки

    Приклад зрубу з покрівлею з дранки

    Підшивка звисів даху

    В якості висновку. Кілька слушних порад

    1. Іноді при складанні виникає необхідність в стикуванні колод. В такому разі не допускайте того, щоб стики розташовувалися один над одним. Більш того, в нижньому вінці стикування неприпустимі.
    2. При укладанні зрубу на готовий фундамент можна зібрати колоди ще до просушування, уклавши між ними ущільнювач.
    3. Вікна бажано обладнати вже після усадки, т. К. В іншому випадку вони можуть перекоситися.

    Тепер ви знаєте, як побудувати зруб лазні своїми руками.

    Схожі новини

    Залишити коментар