Зруб лазні своїми руками на основі деревини інструкція (відео та фото)

Керівництво по зрубу лазні своїми руками

Керівництво по зрубу лазні своїми руками

При самостійної будівництві банного приміщення використовуються різні будматеріали. Їх вибір найчастіше обумовлюється власним бажанням, яке не йде врозріз з наявними матеріальними засобами. Найбільш популярними будматеріалами для будівництва є цегла і бетон.

Креслення лазні зі зрубу.

Останнім часом більшість вдається до застосування шлакоблоків. Але в пріоритеті для зведення справжньої російської лазні завжди були дерев’яні бруси або колоди. Вони здавна славляться виробленням корисних для організму речовин, які змішуються з парою. Зробити зруб лазні своїми руками це завдання, яке під силу практично кожному. Адже зводити банний приміщення з деревних брусів набагато простіше, ніж з будь-яких інших будматеріалів.

Самостійна споруда лазні з деревини

Матеріали, інструменти та приладдя, які знадобляться для побудови лазні:

Схема укладання брусів.

  • колоди з різних порід дерев;
  • захисні суміші для обробки брусів (антисептики);
  • дошки, бетонний розчин, щебінь і арматура для фундаменту;
  • дерев’яні нагелі або залізні штирі для з’єднання брусів;
  • гідро- і теплоізоляційні матеріали;
  • бітум, руберойд і шифер;
  • розширений набір столярних інструментів.

Для початку необхідно визначитися, який саме будматеріал буде взятий за основу будови. Просте і оциліндрованої колоди зажадають більшого досвіду при зведенні лазні. Виготовити грамотний зруб з дерев’яного бруса зможе навіть не самий досвідчений будівельник. При цьому досить слідувати інструкціям, які описуються нижче. У цьому випадку навіть не знадобиться допомога кваліфікованого фахівця.

Підбір та сортування деревини

Перед будівельними роботами в першу чергу слід підібрати високоякісну деревину, тому що від цього залежить довговічність приміщення, вже не кажучи про простоту його обслуговування. Але вибір хорошого будматеріалу не дає гарантії належної якості, адже його потрібно грамотно обробити і підготувати до експлуатації.

Якщо ви вирішили робити зруб з колод, бажано здобувати їх в зимовий період. Не рекомендується застосовувати молоду деревину. Крім того, після спилювання дерева найкраще дати йому підсохнути протягом 30-40 днів. Колоди повинні відлежатися саме в такому вигляді, в якому були зрубані. Приступати до обробки необхідно після закінчення терміну, який був відведений для сушіння колод.

Схема першого вінця.

Самостійне виготовлення брусів потребують ретельної обробки колод. Перш за все потрібно зробити повну очистку від кори. Для того щоб уникнути тріщин, які можуть утворитися в момент зняття кори, необхідно залишити смуги на обох кінцях колоди шириною 15 см.

Зберігання деревини має деякі нюанси, які необхідно враховувати:

  • колоди повинні розташовуватися на 20 см висоті від поверхні землі;
  • деревину потрібно складати пачками або штабелями;
  • інтервал між колодами повинен бути не менше 5 см.

Важливим процесом є відбір колод під виготовлення зрубу.

Під час сортування потрібно залишати тільки якісну деревину, попутно отбраковивая тендітні і ненадійні колоди.

Оглядайте підготовлюваний будматеріал на наявність пошкоджень і тріщин. Якщо банний зруб буде зведений з таких колод, то може зруйнуватися ще на стадії будівництва, вже не кажучи про зношуванні в період подальшої експлуатації.

Звертайте увагу на невеликі плями темно-синього відтінку. Їх наявність свідчить про початок процесу гниття зсередини, який викликаний грибкової інвазією. Не слід ризикувати і застосовувати такі колоди, найкраще відкласти їх для топки банної печі.

Те ж саме слід зробити і з деревиною, яка з’їдена зсередини комахами. Буде потрібно простежити за тим, щоб уражені і якісні колоди знаходилися далеко один від одного, в іншому випадку зараження може перекинутися і пошкодити придатний будматеріал.

Торцеве з’єднання брусів.

Банний зруб, застосовуваний для побудови приміщення, повинен мати гладку і рівномірну поверхню. Це позбавить вас від проблем при укладанні колод в процесі зведення будівлі. Не варто відразу ж змішувати їх з дровами, оскільки такі колоди ще знадобляться для виготовлення невеликих деталей для дверних і віконних прорізів, а також для підлоги і стелі.

У процесі зведення банного зрубу важливе значення має і тип дерев, який використовується в якості будматеріалу. Нижній рівень найкраще укладати переважно з модрини, а наступні рівні можуть бути покладені з кедрових, соснових і ялинових колод. Це зумовлено підвищеною стійкістю модрини до природного впливу, вона довговічніша і має властивість тверднути з проходженням часу.

Стіни лазні більше захищені від земляний вологи, але їм потрібні підвищені теплоізоляційні властивості, тому хвойний тип дерев є найкращим вибором для їх зведення. Крім того, вони виділяють корисні для людського організму речовини, добре насичуючись паром.

підстава споруди

Головним зручністю зведення приміщення під лазню є вкладання брусів прямо на фундамент. Це істотно спрощує і скорочує терміни будівництва.

Існує 2 методи закладення фундаменту для зрубу лазні: стрічковий і стовпчастий.

Схема різновидів стрічкового фундаменту.

Стрічковий метод має на увазі облаштування опалубки по краях всієї площі передбачуваної споруди, яка в подальшому заливається бетонним розчином. Рівень зведення фундаменту повинен становити не менше 0,5 м від землі. Це допоможе убезпечити нижній рівень зрубу від вологи і гниття в майбутньому.

Внутрішню площу підстави заповнюють щебенем або піском у вигляді невеликих стрічок. Закладення нижнього рівня брусів можна здійснювати тільки після повного затвердіння бетонного розчину, тобто через 15-20 днів.

Стовпчастий метод є більш поширеним. В цьому випадку по кутах і краях площі зводяться опорні стовпи на цегляній основі. Такі ж стовпи необхідно облаштувати всередині приміщення, а саме в місцях, де будуть знаходитися несучі стіни. Інтервал між стовпами повинен бути не менше 150 см. В окремих ситуаціях можна розширити його до 200 см, але не більше. Всі опорні стовпи повинні бути укріплені бетонним розчином біля основи.

Незалежно від методу закладення фундаменту, його потрібно зміцнювати за допомогою арматури, яка підвищує надійність і стійкість нижнього рівня зрубу.

Головний елемент забезпечення довговічності будови це гідроізоляція. З цієї причини необхідно прокласти гідроізоляційний матеріал в 2 шари. Він розміщується між підставою будови і нижнім рівнем зрубу. Перш за все фундамент повинен бути покритий рідким бітумом, на який закладається руберойд. Як тільки конструкція затвердіє, цю процедуру потрібно виконати повторно.

Закладення нижнього рівня зрубу

Зрощування бруса по довжині.

Укладання першого рівня брусів виконується по всьому периметру фундаментного підстави. Перш за все потрібно облаштувати цоколь рейками, які були попередньо оброблені захисними сумішами. Їх товщина повинна бути не більше 1,5 см, вони розміщуються з інтервалом в 25-30 см.

Рейки забезпечують надійний захист від вологи і гниття нижнього рівня зрубу, збільшуючи довговічність будови. Порожня порожнину між рейками заповнюється за допомогою теплоізоляційного матеріалу.

Основний фактор закладення нижнього рівня зрубу це практично ідеальна рівномірність будматеріалів, тому варто підібрати найрівніші бруси. В іншому випадку подальше зведення будівлі може доставити багато небажаних проблем, які зажадають зайвих витрат часу і сил для їх виправлення. Рівномірність слід заміряти будівельним рівнем, оцінка придатності брусів на око є неприпустимою.

Для нижнього рівня потрібно виготовляти бруси з урахуванням того, що вони будуть використовуватися в якості опорних, тобто при обробці потрібно підібрати самі товсті і міцні. Загальноприйнятий розмір зрубу для нижнього рівня становить 20 см в діаметрі. Решта бруси повинні бути мати діаметр не менше 15 см. Довжина вибирається, виходячи з передбачуваної площі приміщення, при цьому всі бруси повинні мати однаковий розмір.

Зруб лазні повинен закладатися не дуже щільно, так як в майбутньому бруси осідають і ущільнюються природним чином. Потреба в закріпленні основного рівня відсутній зовсім. З проходженням часу він ущільнився під високим тиском брусів верхнього рівня. Це також дає можливість оновлювати нижній рівень без примусового демонтажу зовнішніх стін.

Схема видів і поперечних перерізів бруса.

У кутових точках з’єднання брусів необхідно зробити спеціальні врубки, які покликані забезпечити надійність конструкції. Цей процес вимагатиме точних вимірювань, які обмірковують ще на стадії обробки колод. Грамотно зробивши врубки, потрібно з’єднати бруси в єдину конструкцію і заповнити решту порожнину теплоізоляційним матеріалом між фундаментом і нижнім рівнем.

Основний рівень зрубу обов’язково повинен бути оброблений захисними сумішами з усіх боків, особливо в місцях, які прилягають до фундаменту. Крім захисних сумішей, рекомендується нанести на бруси злегка загусло технічне масло.

Після закладення нижнього рівня можна перейти до облаштування верхніх рядів.

Як грамотно зробити врубки?

Є ряд методів для зміцнення брусів в торцях, але найбільш популярним і простим способом є вирізання врубувань.

Схеми орієнтації брусів.

Колоди з надлишками по довжині на увазі вирізання врубувань саме в цих місцях. Врубки бувають 2-х типів: односторонні і двосторонні. 1-ий тип робиться за принципом вирізання звичайної чаші в полдерева, а 2-ий обумовлений вирізанням врубувань різного розміру на обох кінцях, тобто в курдюк або в охряп.

При відсутності надлишку кутові врубки робляться в основній частині брусів. При цьому можна підібрати тип зміцнення без наявності вставних елементів (в лапу або в шип). Якщо з’єднання все ж має на увазі їх наявність, то потрібно використовувати метод в полдерева на вставному шипі. Найпростішим методом вирізання є метод в лапу, який зажадає від будівельника менше часу і сил на облаштування врубувань.

Підібравши найбільш підходящий метод кутового кріплення, потрібно виконати точне вимірювання всіх колод, на основі якого буде створено шаблон для врубувань. Після цього можна приступати до обробки брусів. Перш за все необхідно зробити поперечні вирізки на половину діаметра брусів. Слідом за цим можна випилювати поздовжні скоси. Варто враховувати, що обробляти колоди модрини набагато складніше, так як ця порода має високу щільність.

Будівництво верхніх рівнів зрубу

Схема з’єднання торцевих з’єднань з бруса.

Стіни банного приміщення зводяться в певній послідовності. Бруси розміщуються, подравниваются за допомогою будівельного рівня і зміцнюються в торцях. У ролі кріпильних елементів виступають спеціальні нагелі з дерева або залізні штирі, які необхідно забити в відведені для них отвори. Величина прорізів повинна збігатися з діаметром елементів кріплення.

Інтервал між отворами повинен складати 1-1,5 м. Бруси потрібно свердлити наскрізь і до половини нижерасположенного колоди. Потім потрібно відкласти верхній брус і забити в отвір нижнього штир, довжина якого дорівнює рівню висоти 2-х колод. Перед розміщенням верхнього бруса буде потрібно закласти теплоізоляцію.

Даний метод застосовується для закладення всіх інших рядів, при цьому 2 верхніх ряду не потрібно зміцнювати. Надалі верхні бруси потрібно буде зняти для облаштування стелі.

У період проектування лазні необхідно враховувати місця розміщення вікон і дверей. Під час зведення споруди в зазначених місцях залишають зазори невеликого розміру, які в подальшому випіліваются, утворюючи отвори необхідної величини.

По завершенні зведення банного зрубу необхідно підготувати споруду до періоду осідання, який триває близько 6 місяців. Для цього потрібно укласти на верхні ряди зрубу дошки товщиною 4-5 см, які покриваються шифером.

Схожі новини

Залишити коментар