Зруб лазні своїми руками і повне будівництво

Будуємо зруб лазні своїми руками і вибір деревини

Будуємо зруб лазні своїми руками і вибір деревини

Зовнішній вигляд споруди з профільованого бруса

Найбільш привабливим варіантом для будівництва виявляється зруб лазні своїми руками з профільованого бруса, так як з цим матеріалом набагато простіше працювати, ніж з колодами круглого перетину. І зруб лазні з профільованого бруса швидше зводиться. Ніхто, звичайно, не змушує вас вибирати саме профільований брус, але подивіться, які є у нього переваги в порівнянні з цеглою або шлакоблоком.

Найголовніше – це висока теплоізоляція натурального і чистого матеріалу. Але для тривалої експлуатації доведеться зайнятися обробкою деревини, так як вона чутлива до перепадів температури і вологості.

Крім того, дерево має привабливий зовнішній вигляд, саме він і тягне до себе більшість людей. А плюс профільованого бруса – це простота обробки і споруди. Тому побудувати зруб лазні з бруса зможе навіть людина, яка вперше взяв плотницький інструмент пару днів назад. А це позначається на вартості будівництва, так як не доведеться звертатися до фахівців, які витягнуть з вас чималі суми.

Сортування і вибір деревини для зрубу лазні

Насамперед варто провести відбір самого якісного матеріалу. Перед тим як зрубати зруб з бруса, уважно огляньте заготовки для виявлення несправностей. Чим менше недоліків буде в деревині, тим якісніше буде ваша лазня, тим вона виявиться тепліше і довговічніше. Тому не полінуйтеся і відберіть тільки кращий брус. Варто звернути увагу на кілька факторів, які впливають на якість дерева:

 • період заготівлі;
 • термін зберігання;
 • місце зростання.

Рекомендується купувати деревину, яка була заготовлена ​​в зимовий період. Причому найбільш придатною для будівництва виявляється та, яка виростала в північних широтах. Хвойні породи з Кавказу не рекомендується використовувати, так як ця деревина схильна до гниття, прослужить одне десятиліття, не більше.

Профільований брус для зрубу

Навіть за умови якісної обробки. Звертайте увагу і на те, скільки часу минуло після заготовки. Вкрай бажано, щоб матеріал відлежався мінімум один місяць, тільки після цього можливий монтаж зрубу з бруса.

Отже, відбраковування полягає в контролі наступних характеристик деревини:

 • в підготовленому профільованого бруса мають бути відсутні тріщини і подібні дрібні дефекти, так як під час експлуатації можливо їх збільшення, що призведе до гниття деревини;
 • зверніть увагу на поверхню профільованого бруса, на ній не повинно бути синюватих плям, які говорять про початок процесу гниття зсередини;
 • червоточини, сліди пошкоджень комахами і жуками, теж відносяться до факторів, що впливає на якість деревини.

При виявленні хоча б одного дефекту необхідно прибирати брус в сторону, він стане в нагоді після введення лазні в експлуатацію для розпалювання печі. Втім, неушкоджені ділянки профільованого бруса знадобляться для виготовлення будь-яких дрібних елементів конструкції зрубу. Головне, щоб бруси мали максимально рівну поверхню, щоб при формуванні вінців забезпечувалося найкраще прилягання.

Якщо розглядати породи деревини, то зруб лазні з профільованого бруса рекомендується виготовляти з модрини, але це стосується тільки самого нижнього ярусу. Вона більш стійка до впливу вологи, практично не гниє, а через роки вона міцніше стає. Для стін лазні ідеальними виявляться кедр, ялина або сосна. При їх зведенні основний упор робиться не на міцність, а на тепло- і гідроізоляцію. А в цьому плані даними породам рівних практично немає.

Фундамент для зрубу

Плюс такої лазні – це те, що починати зведення зрубу можна прямо на основі фундаменту. Отже, термін зведення зменшується в багато разів. Найбільш поширені типи фундаментів, які чудово підходять, щоб побудувати зруб лазні з профільованого бруса на своїй дачі:

 1. Стрічковий, при будівництві якого прокопує траншеї по всьому периметру майбутньої лазні. Причому глибина повинна бути більше, ніж глибина промерзання грунту в вашому регіоні. Зверніть увагу і на те, що стрічковий фундамент для лазні повинен бути вище рівня грунту на 0,5 метра як мінімум. Це допоможе зберегти нижній ярус зрубу лазні від зайвої вологи. По внутрішній стороні, по всьому периметру насипається пісок або щебінка. Фундамент під зруб з профільованого бруса буде готовий до продовження будівництва тільки через три тижні.
 2. Стовпчастий, при якому викладаються стовпи в кутах майбутньої будови і по кілька штук під кожною стіною. Стовпи виконані з цегли, виконують роль несучої конструкції. Відстань між двома сусідніми має становити не менше 1,2 метра. Максимальна відстань може іноді становити два метри. Під стовпами проводиться заливка опори з бетону. Вона повинна бути заглиблена в землю на 0,5 метра як мінімум, лише поверх неї виробляється кладка цегли.

Зовнішній вигляд готового фундаменту

Обов’язково потрібно використовувати армування фундаменту під зруб лазні з бруса. Це зробить його міцним, а ще дозволить здійснити кріплення нижніх вінців зрубу лазні з профільованого бруса. Приділіть увагу гідроізоляції. Вона вкрай важлива, коли проводиться монтаж зрубу лазні з бруса, так як деревина чутлива до вологи. Це актуально для будівель, які розташовані поблизу відкритих водойм, в більшій мірі.

Глухозимье на озерах як вести себе в період цього часу. Слід почитати інформацію, перш ніж займатися риболовлею. А поєднання лазні та рибної ловлі це незабутній вид відпочинку. Подвійного шару між нижнім вінцем і фундаментом буде цілком достатньо. Для цього розплавлений бітум заливають на фундамент, а поверх нього вистилають рулонний руберойд. Коли застигне, спробуйте ще раз, а якщо не впевнені, то можна і два.

Перший вінець під зруб лазні з профільованого бруса

Перший, він же заставної, вінець дуже важливо правильно змонтувати на підставу. Для цього необхідно рейки з товщиною до півтора сантиметрів обробити антисептичними препаратами. Після цього укладаєте їх по цоколю. Дотримуйтеся вимог відстань між рейками близько 25 сантиметрів. Рейки виступають в якості додаткового захисного шару, здатного збільшити термін служби бруса зрубу.

Між рейками найкраще розташувати мінеральну вату, пінопласт або ж задути монтажною піною у всьому проміжку. Перед тим як зрубати зруб з бруса, берете в руки рівень і уважно з його допомогою перевіряєте, наскільки рівною вийшла поверхня. Запам’ятайте, що від цього залежить не тільки зовнішній вигляд майбутнього зрубу, але і його стійкість. Перший вінець збирається з профільованого бруса якомога більшої товщини, адже вони відчувають максимальне навантаження. Найкращим чином буде наступна розмірність бруса:

 • заставної вінець – 200х200;
 • наступні – 150х150.

Що стосується довжини, то у всіх брусів вона повинна бути однаковою, тому намагайтеся заздалегідь зробити підгонку. Самий нижній вінець не потребує кріпленні, так як він без праці здатний втриматися на фундаменті під вагою лазні. Що стосується укладання, то зруб лазні з профільованого бруса потрібно монтувати нещільно. У перші три роки відбувається усадка, в процесі якої зруб ущільнився сам по собі. Але це не означає, що потрібно залишати зазори товщиною в палець.

У торцях брусів першого ряду, які заздалегідь виставлені в горизонтальній площині, необхідно виконати врубки. З їх допомогою буде з’єднуватися профільований брус. Фахівці радять заздалегідь підготувати шаблон, за яким простіше виявиться зробити врубки, без цього не побудувати зруб лазні з бруса.

Тільки після повторного огляду всіх необхідних даних вам потрібно з’єднати всі бруси і можна забити утеплювач в простір між фундаментом і першим рядом. Але перед цим рясно обробіть деревину, адже вона найближче знаходиться до землі. Якщо немає спеціальних антисептичних засобів, то хоча б відпрацьованим своє моторним маслом облийте.

Як зробити врубки в брусі

Раз вже згадали про таку деталь, то варто про неї поговорити більш детально. Напевно, багато хто не зможе відразу зрозуміти що і до чого. Тому необхідно відкрити завісу таємниці над тим, як виконується монтаж зрубу з бруса. Способів кріплення брусів всього кілька, але найбільш популярні, які використовуються повсюдно, заслуговують на особливу увагу. У профільованого бруса з залишком довжини роблять врубки безпосередньо в залишку. Причому самі врубки можуть бути:

Причому найбільш простим виявляється другий варіант врубки. У разі відсутності залишку врубки, в профільованого бруса необхідно проробляти безпосередньо в його тілі. Тип з’єднання:

 • із застосуванням вставною деталі (на шпильці, на вставному шипі);
 • без деталі (корінний шип, в лапу).

До слова якщо, то простіше застосувати останній варіант. Визначившись з типом врубувань, вам буде потрібно виготовити один шаблон, який в подальшому будете застосовувати для абсолютно кожного бруса. Після цього за шаблоном проводиться випилювання. Спочатку робиться два абсолютно однакових пропила по ширині, після чого зайва деревина виколює за допомогою стамески. Доведеться попітніти, якщо вирішите робити монтаж зрубу з бруса, випиляного з модрини. Дуже складно з нею працювати.

Установка стін лазні

Є певний порядок для монтажу, так би мовити, схема збірки. Її необхідно дотримуватися. Кожен ряд вінців укладається і рівнем вимірюється горизонталь. Потім вони між собою кріпляться нагелями або спеціальними штирями з металу, що забиваються в отвори. Причому зверніть увагу на те, щоб штир щільно входив в отвір, тому діаметри у них повинні бути рівні. Відстань між сусідніми штирями слід робити від 1 до 1,5 метра.

Свердлити отвір необхідно так:

 • свердло повинно повністю пройти через верхній брус;
 • рівно наполовину воно повинно увійти в той, який лежить нижче.

Тому призначте заздалегідь свердло і зробіть позначку, за якою і визначте необхідну глибину отвору. Нагелі ставляться в пророблені отвори при демонтованому верхньому ярусі, коли виконується монтаж зрубу з бруса. Причому виступає частина нагелів повинна бути дорівнює товщині бруса, що монтується на нього. Лише після укладання шару утеплювального матеріалу проводиться установка ярусу.

Дотримуватися такої послідовність необхідно, коли будується зруб лазні з профільованого бруса. Тільки останні два яруси, самі верхні, не закріплюються, адже їх потрібно буде демонтувати, щоб зробити установку балок для стелі на зруб лазні з бруса. У ролі утеплювача матеріалу може виступати як простий мох, так і клоччя, джут.

З давніх-давен застосовували мох і досі кращої заміни йому не знайти. Але з джгутом в рулонах теж приємно і дуже зручно працювати. Кріпити його можна навіть будівельним степлером. Це дуже полегшує будівництво і зменшує час, що витрачається на утеплення.

Вікна, двері зрубу лазні і завершальний етап

Тепер, коли зруб для лазні з профільованого бруса практично зведений, можна приступати до монтажу віконних і дверних коробок. Тому при будівництві необхідно вінці встановлювати так, щоб утворився певний проміжок в місцях установки прорізів. Відстань залежить від того, які коробки ви плануєте застосовувати.

Тобто, виконуючи монтаж зрубу з бруса, ви вбиваєте двох зайців, так як заздалегідь залишаєте установчі місця для коробок дверей і вікон. Цей спосіб складний, часу на нього йде досить багато, тому частіше застосовують випилювання бензопилою прорізів після остаточної усадки зрубу.

Двері і перегородка в процесі будівництва

Подальші дії полягають в очікуванні. Баня майже готова, залишилося їй тільки встоятися. А для цього потрібно рік, мінімум ж півроку. Але краще не поспішати, інакше можна суттєво скоротити термін служби лазні. Якщо настають дощі і зима, то поверх зрубу укладаєте дошки, потім руберойд і шифер.

Головне – не здумайте раніше терміну починати роботи, пов’язані з обробкою приміщень, зруб лазні з бруса ще не готовий до цього. Якщо вже хочете попаритися в лазні, то сходіть в гості до якогось родича або друга, а свою відкриєте в належний час.

Після остаточної усадки зрубу вам необхідно зробити покрівельні роботи. Який тип даху вибрати – залежить від вас. Можна навіть натуральною черепицею застелити, якщо є можливість. Але прекрасно підійде і простий шифер, який ідеальний для будь-яких будівель. І не забувайте про утеплення стелі лазні. Адже ваш зруб лазні з профільованого бруса повинен бути максимально теплим, звуко- і теплоізольованим, щоб ні холод, ні сторонній звук в нього не потрапляли.

Схожі новини

Залишити коментар