Зруб лазні своїми руками (фото і відео)

Як скласти зруб лазні своїми руками

Як скласти зруб лазні своїми руками

  • вибір матеріалу
  • Особливості укладання першого вінця лазень
  • Кріплення рядів зрубу лазні
  • Установка дверних і віконних прорізів

Дерев’яні лазні давно стали своєрідною візиткою російської землі, такий же, як валянки або матрьошки. Сьогодні вони стають дедалі популярнішими, і не тільки серед любителів старовини, але і серед людей, що стежать за своїм здоров’ям, але при цьому не терплять пігулкою і мікстур.

Схема збірки круглого бруса.

Тому все частіше можна побачити на ділянці побудовану лазню, яка мирно сусідить і з шикарними особняками, і з сучасними комфортними котеджами, і зі скромними дачними будиночками. І все актуальнішою для тих, хто ще не обзавівся своєю лазнею, стає питання як правильно скласти зруб лазні своїми руками.

вибір матеріалу

Матеріалом для будівництва бань можуть служити цегла або бетонні блоки. Але самим популярним і затребуваним матеріалом залишається дерево. Воно є порівняно недорогим, екологічно чистим, # 8220; дихаючим # 8221; матеріалом.

Врубка стін в чашу: I рубка чашею вниз; II рубка чашею вгору; III правильне укладання колоди з чашею; IV кут зрубу; 1 оброблена колода; 2 паз; 3 чаша; 4 залишок; 5 нагель (шип).

Дерево добре тримає тепло. Побудована з дотриманням всіх технологічних вимог лазня зі зрубу своїми цілющими властивостями не поступається добре відомої фінської лазні. Її легко прогріти, а тепло дерево буде віддавати повільно для цього досить ретельно проконопатити щілини.

Завдяки невеликим розмірам зруб дає мінімальну усадку. Баня може бути зроблена як з колоди, так і з дерев’яного бруса. Тільки зруб з колод потрібно спочатку збирати на землі, оскільки підігнати вінці на фундаменті буде важко. А зруб з бруса можна збирати безпосередньо на фундаменті, що набагато простіше і значно швидше.

Оскільки лазня будова легке, то масивний фундамент йому не потрібен. Зазвичай для будівництва лазні використовують або стрічковий, або стовпчастий фундамент. Незалежно від типу фундаменту, його висота над рівнем землі повинна бути не менше 0,5 м, щоб гарантувати надійний захист нижніх вінців зрубу від надмірної вогкості.

Починати збірку зрубу на фундамент дозволяється не раніше, ніж через три тижні, коли бетон надійно застигне. Правильне будівництво лазні неможливо без надійної гідроізоляції фундаменту. Якщо цим правилом знехтувати, то нижні вінці зрубу швидко згниють від вогкості.

Повернутися до списку

Особливості укладання першого вінця лазень

Перш ніж покласти перший вінець зрубу своїми руками, по всій протяжності цоколя з кроком 25-30 см потрібно розкласти 15 мм дерев’яні рейки. Рейки повинні бути оброблені антисептиками. Вони послужать додатковим захистом для нижніх вінців від вогкості і гнилі. Простір між рейками заповнюється утеплювачем. Можна також для цього використовувати монтажну піну.

Дуже важливо, щоб перший покладений вінець був ідеально рівним в горизонтальній площині.

Торцеві з’єднання брусів.

Від цього залежить правильність кінцевого складання зрубу, тому потрібно бути гранично уважним. Звичне для нашого менталітету будівництво лазні # 8220; на вічко # 8221; тут не годиться, горизонталь потрібно вивіряти, поки рівень не покаже абсолютно горизонтальну поверхню.

Бруси першого ряду зрубу фактично будуть тримати на собі всю споруду. Тому вони повинні бути приблизно на чверть товщі інших. Якщо перетин бруса для лазні ви взяли 150х150 мм, то для першого ряду потрібно брати брус перерізом 200х200 мм. Але різнитися брус буде тільки товщиною, довжина у всіх повинна бути однаковою.

Укладаючи нижній вінець, немає потреби його зміцнювати. По-перше, тиск верхніх рядів посадить його, забезпечивши надійну фіксацію. По-друге, якщо в майбутньому знадобиться замінити нижні вінці, то зробити це можна буде, не розбираючи баню повністю.

Коли нижні бруси підігнані по довжині і виставлені по горизонталі, в їх торцях робляться пази, т.зв. врубки, за допомогою яких вони будуть з’єднані один з одним. Оскільки пази повинні якомога точніше з’єднуватися один з одним, то для полегшення роботи є сенс заздалегідь приготувати шаблони тоді вам не доведеться раз за разом робити виміри.

Переконавшись, що бруси нижнього ряду щільно з’єднуються один з одним, можна встановлювати нижній ряд вінців і укладати між ними утеплювач. Але попередньо бруси потрібно обробити антисептиками, приділивши при цьому особливу увагу тій стороні, яка буде прилягати до фундаменту.

Повернутися до списку

Кріплення рядів зрубу лазні

Варіанти кріплення вертикальних стійок каркаса до бруса нижньої обв’язки.

Будівництво лазні своїми руками повинно відбуватися в певній послідовності. Для складання зрубу знадобляться наступні інструменти:

Кожен ряд вінців вирівнюється по горизонталі, і тільки після цього вони з’єднуються між собою. Скріплюються бруси або за допомогою металевих штирів, або за допомогою дерев’яних нагелів. Для кріплення в брусах повинні бути зроблені розвантажувальні отвори, які по діаметру повинні точно збігатися з діаметром кріпильних пристосувань.

Отвір свердлять по всій довжині бруса на відстані 1 м. При виконанні цієї операції свердло повинно повністю пройти крізь верхній брус і заглибитися на половину довжини нижнього. Після цього верхній брус забирається, а в просвердлені отвори забиваються кріпильні елементи відповідної висоти, і укладається утеплювач. І тільки після цього верхній брус встановлюється на стирчать стрижні.

Таким способом кріпляться між собою ряди зрубу до передостаннього вінця. Для більш надійного кріплення потрібно стежити, щоб отвори в стіні зрубу не вийшло в одній вертикалі, краще з кожним укладається вінцем зрушувати їх на 12-20 см в сторону.

З’єднання бруса по довжині прямим накладним замком і косим накладним замком.

Верхні два вінця скріплювати не потрібно, вони все одно будуть зніматися, коли прийде час монтувати стельові балки.

Збираючи зруб для лазні, найчастіше застосовують з’єднання # 8220; в чашу # 8221 ;, якщо зруб робиться з колод, або # 8220; в лапу # 8221 ;, якщо з бруса. При з’єднанні # 8221; в чашу # 8221; кут буде потужніший, значить, краще захищений від промерзання. При збірці зрубу # 8220; чаша # 8221; обов’язково повинна дивитися вниз, щоб в отворі не накопичувалася вода.

Щоб виготовити з’єднання # 8220; в лапу # 8221 ;, бензопилою спочатку робиться поперечний пропив, який повинен доходити до середини бруса, а потім від торця бруса робиться косою пропив.

Утеплювач потрібно укладати так, щоб він виступав на 7-10 см з обох сторін вінця. Кращим щілинних утеплювачем для бань буде рулонний джут. Його укладають зверху на бруси, поступово розмотуючи рулон, і кріплять до дерева будівельним степлером або звичайними цвяхами. При використанні джуту відпадає потреба в подальшій конопатці.

Можна також використовувати болотний мох або клоччя. Але потрібно враховувати, що після усадки зрубу при їх використанні знадобиться додаткова конопатка щілин. Тому при складанні зрубу потрібно залишати 1,5-2 см запасу.

Повернутися до списку

Установка дверних і віконних прорізів

Пристрій віконного отвору при зведенні зрубу.

Щоб можна користуватися лазнею, мало вигнати в зруб стіни. Потрібно ще встановити віконні та дверні коробки. Тому при складанні зрубу зверху в місцях, де вони будуть встановлюватися, на рівні 12-13 вінця потрібно залишити для них в вінцях проміжки потрібної довжини. Коли зруб остаточно сяде, в цих місцях бензопилою нескладно буде вирізати отвори потрібного розміру.

Можна такі отвори залишати і при складанні бруса. Але такий спосіб набагато важче і вимагає набагато більше часу і певного досвіду. Адже після усадки розміри залишеного отвори зменшаться. Встановлену заздалегідь коробку може перекосити, а замінити її буде дуже важко.

У зібраному вигляді лазня вийде з стирчать зі зрубу торцями брусів, які краще поки не спилювати. По-перше, під час усадки деревина може на торцях потріскатися. По-друге, при влаштуванні даху виступаючі торці послужать своєрідною сходами для підняття нагору матеріалів.

Заключним етапом будівництва лазні буде підготовка зрубу до усадки. Вона полягає в тому, що на верхні вінці зрубу кладуться 40 мм дошки, і на них укладається шифер або руберойд. І тільки коли зруб повністю сяде (а цей як мінімум півроку, а то й більше), можна продовжувати будівництво лазні, зводячи дах і виконуючи оздоблювальні роботи і, якщо необхідно, конопатку зрубу.

Споруда зрубу лазні при використанні для цієї мети бруса цілком під силу одній людині. І якщо виконувати всі вимоги технології, то кожному під силу створити маленький шедевр, в якому буде приємно відпочити, розслабитися і набратися сил. І вдвічі приємніше буде, якщо плоди ваших старань по достоїнству оцінять ваші рідні, друзі та знайомі.

Удачі вам! І з легким паром!

Схожі новини

Залишити коментар