Зруб лазні будівництво своїми руками срубовой лазні споруда з струганого колоди як правильно зробити як побудувати зрубати лазню фото і відео

Нюанси будівництва зрубу лазні своїми руками

Нюанси будівництва зрубу лазні своїми руками

Давним-давно деревина була визнана кращим будівельним матеріалом, і в разі зведення лазні таким стан справ і залишилося, оскільки дерево відмінно сприяє регулюванню температурного і вологісного режиму в приміщеннях. Однак ряд інших нюансів не дозволяють вважати зруб лазні з дерева ідеальним, тому в статті будуть розглянуті особливості будівництва дерев’яної лазні.

Складнощі вибору між брусом і колодою

Існує думка, що дерев’яний зруб має меншу собівартість, ніж той, що закладається з профільованого бруса. Порівняння проводиться саме з профільованим брусом, оскільки його експлуатаційні характеристики значно вище: поліпшена обробка матеріалу та встановлені спеціальні замки, які посилюють зчеплення елементів. Якщо робити оцінку безпосередньо за вартістю матеріалу, то дійсно колоду дешевше. Коли мова йде про будівництво дерев’яних лазень, то варто враховувати, що колод потрібно набагато більше, щоб реалізувати проект, розроблений для бруса.

При використанні 20-сантиметровий брус можна отримати аналогічну товщину стіни і висоту вінців. Якщо ж використовуються 20-сантиметрові колоди, то з’єднуються вони за допомогою добірки 10-12-сантиметрового паза, співмірна з яким буде і товщина стіни. Відповідно і вінці по висоті не будуть виходити в 20, а лише в 10-12 сантиметрів. Відповідно при розрахунку доведеться збільшити кількість колод, щоб домогтися розмірів аналогічних тим, що досягаються при використанні бруса. Використання колоди також ускладнює монтажні роботи.

Коли мова йде про брусі, то єдиною умовою для якісного виконання робіт є відповідність елементів за розміром відносно один одного. Розбіжність не може перевищувати декількох міліметрів. За допомогою ланцюгової пилки нарізаються чаші, в них закладається теплоізоляційний матеріал, а потім закладається черговий вінець. Безпосередньо профільований брус – це зазвичай якісний матеріал, окремі елементи якого ідеально рівні між собою, тому складати їх між собою дуже легко. Неоціліндрованное колоду ускладнює процес будівельних робіт.

Нюанси обробки зрубу

Спочатку лазня срубовой повинна відстояти під дахом, щоб мінімум за 8 місяців використовуваний в будівництві матеріал (колоду або брус) максимально був просушений. Важливо врахувати, що ці місяці повинні бути максимально посушливими. Зазвичай встановлюються лазні зі зрубу в грудні, щоб до серпня вони встигли просохнути. Якщо є можливість почекати більший період, то сушка може тривати 1,5-2 роки.

Під час того, як буде просушуватись зруб необхідно проводити ряд інших робіт. Встановивши колоди, необхідно їх обробити за допомогою спеціальних антисептиків, в основу яких входять розчинники. Необхідні вони для того, щоб на поверхні колод не утворювалися грибки або цвіль. Щоб при висушуванні деревини її не розривав потрібно зробити її обробку іншим складом, наприклад, підійде «Текнол JRM».

За фактом висихання деревини, колоди шліфуються, щоб з них був знятий шар антисептика, яким закриваються пори в матеріалі. Відразу після цього можна приступати до фарбування зрубу за допомогою масло-воску. Це не просто засіб для обробки, оскільки в його склад входить спеціальний пігмент, що надає деревині характерний відтінок. Відповідно, коли споруда лазні зі зрубу завершується, матеріал не просто буде захищений олійно-восковим шаром, а й оригінально пофарбований, що дуже красиво виглядає на фото і при візуальному огляді.

Усунення щілин між елементами зрубу лазні

Найважливішим етапом в процесі того, як зводиться лазня зі зрубу своїми руками, є усунення зазорів між елементами конструкції. Причиною їх виникнення є неможливість створення чаші під вінець таким чином, щоб її форма ідеально стикувалася з закладаються колодою. Коли ж матеріал висушується, ці щілини розширюються, що і виглядає негарно, і експлуатаційні характеристики лазні погіршує.

Щілини ці необхідно закрити – законопатити (детальніше: Чим і як правильно конопатіть баню – практичні поради майстра). Використовують при цьому спеціальний інструмент «конопатку», що нагадує плоску лопатку малих розмірів, і молоток. Заповнюються зазори за допомогою моху або клоччя. Постукуючи по рукояті конопатки можна максимально ущільнити утеплювач і домогтися максимального захисту приміщень від проникнення в них холодних повітряних мас.

Існує такий варіант будівництва, коли вінці спочатку укладаються на шар моху. У такому випадку після завершення будівництва з колод будуть звисати залишки утеплювача, який привертає різних пернатих. Всі залишки моху слід ущільнити в щілини таким же чином, як той, що описаний вище. Але конопатіть щілини все одно доведеться через 5-6 місяців, оскільки повністю зазори усунені не будуть.

У разі, коли в якості прошарку між вінцями використана джутова стрічка або клоччя, конопатіть будівлю потрібно лише через півроку після його первинної усадки. Потім можна приступити до монтажу віконних і дверних блоків. Другий раз процедура конопатки проводиться через рік, якщо, звичайно ж, зруб ні облицьований з вуличною боку.

Надалі при експлуатації зруб буде «рухатися», тому регулярні перевірки не завадять. Утворені щілини слід закладати, а вже птиці постараються ці щілини створити, витягуючи з щілин утеплювач в якості будівельного матеріалу для своїх гнізд.

Індивідуальні особливості процесу будівництва та експлуатації зрубу

Коли відбудовується лазня з струганого колоди або бруса, найбільшою проблемою для власника є мала стійкість деревини до впливу вологи. Можна, звичайно ж, провести обробку поверхні зрубу різними хімікатами, але багато власників противляться, оскільки побоюються за своє здоров’я.

Конструкційно захистити деревину від впливу вологи можна за допомогою грамотно організованій вентиляції:

  • заливаючи стрічковий фундамент (Найбільш популярний), слід робити спеціальні отвори (продухи) в ньому. Повітря, що надходить туди, забезпечить швидку сушку підлог;
  • закладаючи перший вінець. потрібно підкласти під нього гідроізоляційний шар. Не варто використовувати рулонний руберойд, оскільки він має вкрай малий експлуатаційний термін на граничних своїх характеристиках. Найкраще використовувати гідроізоляційні скловолоконні матеріали або на скловолокна. У народі вони називаються єврорубероїдом і на них обов’язково має бути відсутня посипання. Термін експлуатації такого матеріалу досягає 10-15 років. Природно, ціна його вище, але експлуатаційні характеристики того варті;
  • нижній вінець в конструкції обов’язково повинен бути оброблений антибактеріальним складом, оскільки він буде розташовуватися нижче рівня підлоги приміщенні, і піддасться при експлуатації максимальному впливу природних факторів. Відвідувачам лазні не варто побоюватися випарів від використаного для обробки складу, оскільки якісна вентиляція підпілля і середні температури не створять потрібного ефекту для переміщення повітряних мас в приміщення зрубу;
  • важливо дуже якісно змонтувати систему відведення води в обмивальний приміщенні і парному відсіку, оскільки будь-які помилки можуть привести до небажаних наслідків. Після введення лазні в експлуатацію, що-небудь виправити буде дуже складно;
  • вентиляція в самій парильні так само повинна бути дуже якісною. Краще приміщення буде трохи швидше остигати, ніж навпаки волога буде руйнувати все навколо. Просушувати його потрібно і після кожного випадку прийняття процедур. Досить буде підкинути трохи дров у піч і відкрити всі вікна і двері, щоб волога максимально швидко була усунена.

Якщо закладати зруб для лазні своїми руками з колоди, то варто знати ще про одне найлютішим ворога деревини – Древоточцев. Комахи дуже сильно шкодять будівельного матеріалу. Захиститися від них можна за допомогою нанесення спеціальних просочень, але їх використання безпечно для самої людини у всіх приміщеннях крім парилки. Звичайно ж, комахи можуть бути усунені шляхом нагрівання повітря понад 60 градусів за Цельсієм, але ця температура не досягається в російській зрубі, якщо говорити про оптимальні умови для прийняття банних процедур.

На будь-які свідчення того, що деревоточці атакували деревину зрубу, варто реагувати оперативно. Потрібно раз протопити лазню всуху при температурі в 80-90 градусів за Цельсієм. Час прогрівання має становити від 1,5 годин, а точніше: потрібно домогтися прогрівання ядра колоди до позначки понад 60 градусів за Цельсієм.

Дерево при цьому пошкоджено не буде, а комахи з личинками будуть ліквідовані. У разі, коли проточенной отворів від комах дуже мало, можна обійтися використанням будівельного фена при температурі до 150 градусів за Цельсієм. З його допомогою обробляються уражені ділянки.

Скільки часу потрібно для розпалювання різних лазень

Якщо було вирішено побудувати лазню зі зрубу своїми руками, то варто врахувати, що не тільки схильність деревини різних негативних чинників впливу є «підводним каменем» в перебіг процесу будівництва. Дерев’яний зруб прогрівається значно довше через підвищену теплоємності матеріалу. При цьому створюється тепло приємніше за внутрішнім відчуттям людського організму. На фото виходить від рублених стін тепло побачити не можна, але його благотворний вплив на тіло відчувається з кожною секундою перебування всередині парилки все сильніше.

При всій корисності процедур не можна забувати про те, що на розпалювання йде куди більше часу і дров, а якщо ще використовується і звичайна цегляна піч, то витратити доведеться від 3 до 5 годин часу. Приїжджати в таку баню на вихідні і витратити половину дорогоцінного часу виключно на досягнення оптимальних температурних показників мало кому захочеться.

Якщо ж використовується металева піч, то проблема стає більш явною. Через відсутність ефективного утеплення стін парилки, потужності нагріву часто не вистачає, а тому необхідно брати більш ефективне і дорогий пристрій. Та й витримувати температуру в приміщенні в межах від 50 до 60 градусів за Цельсієм вкрай складно. Підвищують ефективність металевої печі шляхом обкладання її цегляним екраном і установки спеціального щитка навколо димаря. В такому випадку виділяється тепло акумулюється і виділяється всередину приміщення.

Але, знову ж таки, варто пам’ятати про нюанси, які зустрічають працівника всюди. Якщо до створення цегляного екрану і монтажу щитка навколо димаря фундамент під металеву піч не був потрібен, то з їх появою масу в 200-300 кілограм потрібно чимось стримувати.

Природно, ніхто не забороняє провести утеплення зрубу, але в такому випадку всі корисні якості деревини сходять нанівець. Попросту стіни зрубу зсередини покриваються пирогом теплоізоляції з декількох шарів, які не дозволяють виводити вологу природним шляхом за рахунок ефекту деревини, як «дихаючого» матеріалу. Якщо до такої внутрішньої обробки додається ще і поверхнева забарвлення деревини, то про вентиляцію не варто навіть згадувати. В такому випадку, після того як зробити зруб для лазні, необхідно обов’язково додати в конструкцію вентиляційні отвори.

Основи планування рублених лазень

Важливо не тільки врахувати всі позитивні і негативні сторони деревини, а й грамотно зібрати матеріал в надійне і безпечне будова. Стандартним вважається розмір 6×6 метрів, оскільки колоди і бруси мають саме таку довжину. Таким чином, можна уникнути утворення великої кількості відходів виробництва або виникнення потреби у додатковій кройке матеріалів, якщо лінійні розміри зрубу перевищують довжину одного закладається елемента (прочитайте: Правильне планування лазні на ділянці і всередині приміщення).

Усередині ж лазня буде мати чистові розміри близько 5,2 метра, оскільки чаші, що формуються по обидва кінці колоди, забиратимуть певну відстань від довжини і ширини. Відносно бруса можна сказати, що втрати будуть менше, але не набагато (45-50 сантиметрів). Кілька сантиметрів також буде втрачено через монтаж оздоблювальних матеріалів або обшивки стін звичайною вагонкою.

Тут потрібно знати не тільки, як правильно зрубати лазню, а й як в ній розподілити місце. Розміри мийної варто зменшити, якщо в неї не буде встановлюватися габаритна купіль. Найкраще запасне місце відвести під роздягальню або збільшення парилки. Вибір, природно, залишається за власником. Якщо лазня буде використовуватися круглий рік, то без відведення місця під тамбур просто не обійтися. В іншому випадку холодне повітря, що проходить через вхідні двері, буде негативно впливати на температурний режим усередині лазні.

Можна при бажанні розміри зрубу зменшити. Наприклад, дуже популярна споруда габаритами 6х3 метра – «трамвайчик». Всі приміщення розміщуються послідовно. Відгороджуються зазвичай: парна, кімната відпочинку, передбанник перед вхідними дверима. Душова розміщена не окремо, а за типом прохідного приміщення.

У статті розглянуті основні нюанси і особливості того, як будувати баню зі зрубу, щоб отримати якісне, надійне і безпечне будова, яке прослужить довгі роки. Важливо враховувати кожен рада при проведенні робіт. Також можна довірити всі роботи фахівцям, які візьмуть на себе відповідальність за кожен етап – від закупівлі будівельних матеріалів і конструктивних елементів до зведення лазні і введення її в експлуатацію.

Схожі новини

Залишити коментар