Зруб для лазні з колоди і бруса

Як зробити зруб лазні своїми руками

Як зробити зруб лазні своїми руками?

Класична російська лазня являє собою дерев’яну споруду. Зруб лазні з колоди або бруса дозволяє створити зручне і красиве будову, повністю задовольняє найвищим вимогам. Природний вид такого споруди прекрасно вписується в будь-який природний ландшафт і стане прикрасою заміського ділянки.

Схема зрубу лазні.

Зруб з колоди має багатовікову історію і на практиці довів всі свої переваги в банному будівництві. Російська лазня з дерева перетворює банну процедуру з корисного та приємного процесу в лікувально-профілактичний захід, що допомагає від «тисячі хвороб». Важливий факт лазня зі зрубу самої різної форми може бути зведена своїми руками, що допоможе скоротити витрати на будівництво.

особливості зрубів

У загальному випадку зруб будови являє собою збірне споруда з оброблених (рубаних) дерев’яних елементів довжиною у всю стіну. Зруб лазні з бруса це її остов, який разом з фундаментом, перекриттями та покрівлею утворює єдину конструкцію.

Традиційний варіант російського або фінського банного зодчества зруби бань з колоди, але останнім часом все частіше стіни зводяться з дерев’яного бруса, який значно спрощує будівництво.

дерев’яний зруб

Схема підготовки колод для складання зрубу.

Для будівництва використовуються колоди хвойних або листяних порід. До одним з найкращих відносяться колоди з кедра. Деревина повинна бути максимально сухою, без гнилі, тріщин, не схильна до впливу грибка або жука-древоеда. Колоди для стін вибираються діаметром від 18 до 40 см, при цьому не повинно бути істотного розкиду розміру по довжині елемента.

Саме економічне будівництво лазні застосування деревини хвойних порід: сосна, модрина і ялина. Модрину (як самий вологостійкий матеріал, але при цьому більш дорогий) рекомендується використовувати на нижні вінці, а наступні шари можна зводити з сосни і ялини або їх комбінації, коли з сосни викладаються перші п’ять вінців після модрини. Якщо стіни будуть зроблені з сосни або їли, то колоди необхідно обробити антисептиками.

Краща пора року для виготовлення дерев’яного зрубу лазні зима. У зимових умовах матеріал практично не синіє, а ймовірність зараження грибками та іншими мікроорганізмами мізерно мала (сніг запобігає контакт деревини з грунтом). Звичайно, при використанні хвойної деревини повністю виключити посиніння неможливо навіть взимку; з цією метою застосовуються антисептичні і відбілюючі засоби.

Таблиця діаметрів колод для зрубу.

Колоди для зрубу можуть готуватися різним способом і відрізнятися по виду. Якщо використовується покупної, готовий до застосування елемент, то стіни робляться з оциліндрованих колод. Такому дерев’яного елементу на спеціальному верстаті надається ідеальна циліндрична форма і забезпечується досить рівна поверхня.

При ручній обробці матеріалу знаходять застосування два типи колоди: окоренной і стругання. У першому випадку елемент обробляється вручну, але на його поверхні спеціально залишається частина кори, що забезпечує будівництво стін з рубаної колоди. Струганий варіант обробляється рубанком для додання рівній, досить гладкої поверхні. В обох випадках головне завдання ручної обробки надання циліндричної форми і виключення розкиду розміру по довжині.

Дерев’яний брус для лазні

Зруб лазні з бруса знаходить широке поширення через простоту зведення. Зазвичай використовується прямокутний (квадратний) брус з деревини хвойних порід, а останнім часом більше застосовується стандартний профільований брус з профілем по системі шип-паз.

Реалізуються бруси двох типів: монолітні і клеєні. Монолітні елементи виробляються шляхом обробки цільного колоди до додання йому прямокутної форми. Певні переваги мають лазні з клеєного бруса, який виготовляється методом склеювання під тиском попередньо підсушених ламелей з натуральної деревини. Головний плюс такого матеріалу відсутність тріщин в його товщі і рівномірна сушка.

Види колод для зведення зрубу.

По виду поперечного перерізу виділяються наступні форми: прямокутне або квадратне розтин; дерев’яний тип площину знизу і зверху, але округлість з боків; полубревенчатий вид округла форма тільки з одного (зовнішньої) сторони, а з трьох сторін площину. На плоских гранях бруса виконані профілі по системі шип-паз: знизу поздовжні виступи, а зверху відповідні поздовжні канавки для щільного входження в них виступів. Всього профілів на одній стороні може бути від 1 до 5. Зруб з бруса робиться зазвичай з кількістю профілів не менше 2.

Баня зі зрубу будується із застосуванням брусів стандартних розмірів від 100х100 (95х95) мм до 200х200 (195х195) мм. У теплих районах цілком достатньою товщиною дерев’яної стіни є 100 (95) мм, а в областях з суворим кліматом доцільно використовувати брус товщиною не менше 180 мм.

В середньому (якщо температура повітря не опускається нижче мінус 30ºС) застосовується брус товщиною 145-150 мм. Внутрішні стіни (перегородки) рідко виконуються з елементів товщиною понад 100 мм.

Які бувають види зрубів?

Традиційні зруби відрізняються своєю зовнішньою конструкцією, яка визначається загальною площею лазні і дизайном. Виділяються наступні конструкції:

Малюнок 1. Схеми формування кутового з’єднання без залишку.

  1. Четирехстенок (четверик): зруб з чотирьох взаємно перпендикулярних стін найбільш поширена конструкція.
  2. П’ятистінок: є четверик, в який всередині врублю дерев’яна стіна, що утворює два приміщення прямокутної форми; врубка проводиться одночасно з формуванням зовнішніх стін.
  3. Шестістенок (шестерик): має два варіанти зруб шестикутної форми або четверик з двома внутрішніми врубленние стінами (паралельними або перпендикулярними один одному);
  4. Восьмерик: восьмикутний сгрн
  5. Повалушка: конструкція у вигляді вежі зі своїм дахом, але прибудована до основної споруди (врубленние в інший зруб).
  6. Городня: дерев’яний зруб з кам’яним заповненням.

Типи збірки зрубів

Зруб під баню з колоди конструктивно відрізняється за типом поєднання колод між собою і з вигляду кутовий ув’язки.

Формування кутовий ув’язки

Кут зрубу має дві основні конструкції ув’язки: без виступаючих надлишків (чіткий прямий кут) і з виступаючими елементами. Ці конструкції використовуються як для колод, так і для брусів. Система без залишків виконується двома способами: «в лапу» або «ластівчин хвіст». Елементи з’єднання виконуються шляхом ручної рубки сокирою. На рис.1 наведені схеми формування кутового з’єднання без залишку.

Кутова ув’язка елементів з виступаючою частиною виконується трьома основними способами: в полдерева, у вигляді заоваленной гребеня і в курьдюк. На рис.2 наведені схеми таких з’єднань.

Поєднання колод по довжині

Малюнок 2. Схеми формування кутового з’єднання з виступаючою частиною.

Найбільш часто при укладанні дерев’яного зрубу застосовуються два способи: «в кліть» (традиційний російський спосіб) і з лафета (норвезька кладка).

Укладання «в кліть» має на увазі вирубання вгорі на колоді поздовжнього паза (жолоби) сферичної форми шириною 13-16 см, в який повинна опуститися нижня округла частина колоди верхнього вінця. Такий жолоб виконується однакового виду і розміру на всіх колодах.

Норвезька спосіб заснований на попередньому виготовленні лафета з колод, тобто з двох протилежних сторін з колоди зрізається горбиль і формуються паралельні площині по всій довжині. Іншими словами, спосіб «з лафета» багато в чому аналогічний укладанні брусів. Тому часто в такому випадку використовується не колода, а готовий брус дерев’яного або полубревенчатого типу. Монтаж профільованих брусів проводиться зовсім просто: шипи верхнього бруса вводяться в пази нижнього елемента, забезпечуючи щільне укладання.

Виготовлення зрубів бань

При виготовленні лазні зі зрубу потрібно наступний інструмент:

Виготовлення банного зрубу починається з підготовки колод: вирубки поздовжнього паза і формування кутових з’єднань.

Елементи готуються з урахуванням дверних і віконних прорізів. Всі колоди нумеруються для подальшого укладання.

Перший вінець (шар) колод укладається на фундамент, в якому закріплені вертикальні арматурні штирі. Спочатку поверх стрічки фундаменту накладається гідроізоляція з 2 шарів руберойду. Поверх гідроізоляції по всьому периметру встановлюється дерев’яна рейка, на яку укладається перший вінець зрубу. Перші вінці слід виготовляти з колод більшого діаметру. Перед укладанням в колоді просверливаются наскрізні отвори для установки на штирі, що виходять з фундаменту.

Пристрій віконного отвору при зведенні зрубу.

Другий вінець, який ще називається основним, виконує важливу функцію: в нього включаються лаги підлогового перекриття. З нижнім вінцем колоди другого вінця з’єднуються за допомогою дерев’яних нагелів (круглих стрижнів діаметром близько 20-25 мм) довжиною 60 см, які об’єднують відразу 3 колоди в 3 вінцях (одне проходять наскрізь, в двох інших доходять до середини). Для введення Нагель в колодах свердлити вертикальні отвори відповідного діаметру.

Для зміцнення конструкції в кутовій частині зрубу сусідні вінці скріплюються додатково сталевими скобами (шипами) довжиною близько 15-20 см. Колода верхнього вінця встановлюється так, щоб його округла частина увійшла в жолоб попереднього елемента. З метою утеплення і герметизації зчленування в пази укладається пакля, лляна волокно або інший органічний утеплювач.

Наступні вінці укладаються аналогічно з використанням нагелів. Після укладання 3-4 шарів по всьому периметру лазні рекомендується зменшити діаметр колод. Ув’язка кутів проводять акуратно, з виправленням вад за допомогою сокири. Горизонтальність кожного вінця слід контролювати будівельним рівнем, а вертикальність стін схилом. Всі зазори необхідно конопатіть органічним утеплювачем (найчастіше клоччя). При формуванні віконних і дверних прорізів слід залишати зазори на усадку зрубу (розмір такого зазору становить приблизно 1/20 від висоти отвору).

Виготовлення покрівлі своїми руками

Дах лазні може мати один або два ската. Для лазні з мансардою слід планувати двосхилий дах з високим коником.

Перший крок виготовлення даху врубка в верхній підкроквяний вінець зрубу балок стельового перекриття. Потім кріпляться крокви під потрібним кутом і на них закріплюється лати. Поверх обрешітки закріплюється утеплювач, гідроізоляція і покрівельний матеріал (шифер, черепиця, оцинкований лист або профнастил). З боку ковзанів, по обидва боки, необхідно передбачити двоє дверцят для провітрювання мансарди.

Схожі новини

Залишити коментар