Зруб будинку з бруса технологи будівництва з бруса

Зруб будинку з бруса

Зруб будинку з бруса

Якщо провести аналітичне дослідження, то стає очевидним, що будинки з бруса є одними з найпопулярніших. Чому так відбувається? Відповідь лежить на поверхні. Брус максимально зручний для приватного будівництва. До його позитивних якостей можна віднести:

 • Доступну вартість, особливо якщо брус звичайний.
 • Ідеальну геометрію. На відміну від колоди, набуваючи брус легко підібрати матеріал однакового перетину і уникнути міжвінцевих щілин. Єдине на що слід звертати увагу: цілісність бруса (відсутність тріщин, вогнищ гниття, синяви) і рівність. Наскільки брус рівний легко визначити візуально.
 • Безпека. Брус виготовляється на підприємствах з цільної натуральної деревини, за технологією обпіла чотирьох сторін, до отримання рівної площини. Виняток становить тільки клеєний матеріал, який виробляється з окремих ламелей. Однак такий брус значно дорожче простого аналога, хоча також екологічно безпечний.

Побудувати стіни будинку, дачі або лазні з бруса може кожен, досить трохи терпіння і мінімального набору інструментів (бензопила, сокира, рівень, дриль для монтажу нагелів, а також вимірювальний інструментарій).

Для будівництва зрубу застосовують брус перерізом 150х150 мм (середня смуга Росії) і 180х180 і більш, для північних регіонів.

Основні моменти пристрою зрубу

Головне, що необхідно знати при будівництві зрубу – це варіанти поздовжнього і кутового з’єднання бруса. Від цього залежить теплоізоляційні характеристики і міцність споруджуваного об’єкта.

Способи кутового з’єднання

Розрізняють такі варіанти сполучення кутів стін з бруса:

 • Впритул або встик. Це найбільш простий спосіб з’єднання, коли дерев’яні елементи щільно укладаються один до одного і між собою фіксуються металевою скобою (забивається молотком або обухом сокири).
 • За допомогою корінного шипа. На одному з двох брусів розташованих перпендикулярно один одному, вирубується шип, а на іншому вибирається під нього паз. Таке з’єднання забезпечує відмінну теплоізоляцію кутового елемента, плюс є одним з найнадійніших. Форма корінного шипа може бути різною, від стандартного прямокутного, до фігурного (косого).
 • У півдерева. Дуже поширений варіант, завдяки можливості швидко підготувати торці бруса до збірки. На торці бруса роблять половинний зріз, за ​​допомогою якого елементи (як би «в лапу») з’єднуються один з одним.
 • на шпонках. На двох з’єднуються брусах вибирають пази, в які вставляється шпонка (може бути прямокутної форми або «ластівчин хвіст»).
 • З’єднання з залишком або «в обло» брус виводиться за периметр зрубу. Даний варіант багато в чому схожий з сполученням «в чашу», яким користуються при будівництві будинків з колоди. Тільки зараз чаша вирубується квадратна під перетин бруса.

Таким чином, застосовуючи один з перерахованих способів можна домогтися міцного кутового з’єднання при зведенні зрубу з бруса.

поздовжнє з’єднання

Бруса може не вистачити на укладку по всій довжині стіни. Як вчинити в цьому випадку? Потрібно з’єднати окремі елементи, але так, щоб за якістю така конструкція не поступалася цельнодеревянной. Можна скористатися варіантами запропонованими нижче:

 • З корінним шипом – надійне поздовжнє з’єднання, часто використовується при будівництві з профільованого бруса.
 • У півдерева – коли вирубується брус на половину своєї товщини.
 • На «косою» і «фігурний» замок.

Слід зазначити, в місцях з’єднання бруса як кутового, так і поздовжнього, необхідно прокладати матеріал утеплювача, наприклад джут, клоччя.

Будуємо зруб будинку

Тепер володіючи знаннями про сполученні бруса між собою, можна приступати до будівництва зрубу. З огляду на, що фундамент готовий, зводимо стіни.

Важливо! Брус рекомендується обробляти антипіренами і антисептиками для захисту деревини.

 • Перший ряд (вінець). До його монтажу слід підійти особливо уважно. Не можна укладати брус безпосередньо на фундамент. Спочатку необхідно покласти гідроізоляційний матеріал, а тільки потім перший вінець. Якщо основа стовпчасті, то на оголовки опор поміщається лист руберойду (іншого рулонного матеріалу). Для суцільних (наприклад стрічкових) фундаментів, між бетоном і брусом краще прокласти підкладкові дошки, просочені антисептичним розчином.
 • Після установки першого вінця перевіряється горизонтальний рівень, і брус прикручується до фундаменту анкерами. Деякі будівельники не радять фіксувати перший ряд, заявляючи, що тяжкості будови досить для його міцності. Однак варто брати до уваги: ​​усадку, переміщення грунту, можливі деформаційні процеси. Тому для впевненості, що будинок буде стояти довго, краще прикрутити перший вінець до фундаменту.
 • Продовження збірки зрубу. На перший вінець укладаються наступні бруси і з’єднуються в кутах одним з вищенаведеного способів. Для надійності можна рекомендувати «корінний шип» або по-іншому «теплий кут». Не варто забувати між рядами прокладати стрічку утеплювача (льон, джут).
 • Щоб брус не скрутило під час усадки / усушки, вінці з’єднуються дерев’яними нагелями (штирі, забиваються вертикально). Традиційно нагелі встановлюють в такій черговості – крізь два-три ряди, через один. Зразкове відстань між штирями – 1,5 м. Для установки нагелів висвердлюється отвір в вінцях, куди і забивається «дерев’яний цвях». Він злегка утапливается, щоб не заважати монтажу наступного ряду.

Два самих верхніх вінця закріплювати не рекомендується. Причина в тому, що зведений зруб доведеться на деякий час залишити для усадки. Конкретного терміну немає, багато що залежить від використовуваного бруса (типу) і його ступеня вологості. Практика показує, що 12 місяців цілком достатньо. Після усадки, два верхніх вінця знімаються для пристрою стельового перекриття, а потім встановлюються на місце і фіксуються нагелями.

У висновку можна відзначити, що застосування бруса дозволяє зводити будівлі з різною архітектурою, в тому числі з округлими лініями за оригінальними проектним рішенням.

Запитати на форумі!
Сподобалася стаття? Розкажи своїм друзям у соціальних мережах:

Не знайшли те, що шукали? Ми підібрали статті по темі.

Схожі новини

Залишити коментар