Збірка зрубу з бруса як зібрати зруб з бруса

Збірка зрубу з бруса

Головна # 9658; Збірка зрубу з бруса

Збірка зрубу з бруса

Багато хто задає питання як зібрати зруб з бруса, в цій статті ми розглянемо послідовність робіт при складанні брусового зрубу. Даний етап будівництва якщо не найвідповідальніший, то найприємніший: на ваших очах буде рости не просто будинок, а творіння ваших рук. Тут потрібні хоча б елементарні теслярські навички і ще – вміння не поспішати. Помилку, допущену на цьому етапі, або зовсім не можна виправити, або можна тільки одним способом – все розібрати і почати спочатку.

Перш за все, необхідно розсортувати матеріал. Якщо брус був укладений грамотно, на рівному майданчику, з прокладками, і надійно укритий, все одно його деформація при тривалому зберіганні практично неминуча. У разі завезення на майданчик свежепіленного бруса, деформація менш значна, однак сортування матеріалу так само необхідна. Найпідступніший дефект – «гвинт», або «пропелер», його не відразу помітиш, а в стіну він так, як вам би хотілося, не ляже. Щоб побачити «гвинт», та й будь-яку іншу деформацію, навіть саму незначну, на брус треба дивитися з торця, крізь поглядом по площині.

«Гвинти» необхідно скласти в окремий штабель. Вони підуть на коротиші – для простінків між віконними і дверними отворами. Допускається так само використання «гвинтів» в статевих балках.

Довгі несильно деформовані бруси можна укладати і в стіну. Але тільки в нижніх вінцях. Під навантаженням деформація частково виправляється, що, до речі, і пояснюється осаду будинку. Але не це головне: деформації не буде прогресувати, що без навантаження неминуче.

Ми розповімо вам про деякі правила при рубці зрубу з бруса. Ціни на будівництво зрубу з бруса можна подивитися тут.
Ось головні з них:

 • Якщо бруси мають різницю по товщині, нехай навіть невелику, прибирайте зайве всередину. Зовнішня стіна повинна бути рівною.
 • Вигнутий брус, так звану «шаблю», укладайте горбом або вгору, або вниз, але не в сторони, інакше вона через рік – два вилізе зі стіни.
 • Фаску для конопатки знімайте тільки з верхнього ребра бруса.

Недотримання хоча б одного з цих правил призведе до того, що в стиках брусів буде затримуватися вода, і будинок почне гнити.

На обв’язку (окладних вінець) вибирають рівний брус і, як правило, більшого перетину, ніж основний. Якщо розміри будинку більше шести метрів, то брус необхідно зрощувати. Робити стик треба тільки над стрічкою або стовпчиком.

Обвяз необхідно ізолювати від фундаменту руберойдом і, бажано, антисептировать.

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

У кутах обвяз з’єднується в «полдерева»

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

або, що краще, в іполулап:

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

або врубка одиночним зубом:

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

Статеві лаги (балки) слід врізати в наступний, «нульовий», вінець. Способів врізки кілька, вибір конкретного з них здійснює безпосередньо виконавець.

 • Врубка четвертним прямим замком:

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

 • Врубка четвертним похилим замком:

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

 • 4. Врубка «впотемок» (або полуласточкін хвіст):

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

При рубці стін зрубу бруси розташовують один над іншим з прокладкою між ними теплоізоляційного матеріалу. Найчастіше застосовується клоччя або рулонний утеплювач (наприклад, «YRSA», «ІЗОВЕР» і т.д.). Рулонний утеплювач нарізається смугами або стрічками. Для кращого відведення води від горизонтального шва між брусами з верхнього ребра лицьової частини бруса кожного вінця знімається фаска, яку краще остругать. Смуги рулонного утеплювача, в цьому випадку, слід нарізати менше ширини бруса на розмір фаски (фаска повинна бути ≈ 10 ÷ 20 мм).

  Кутові сполучення при рубці стін необхідно виконувати наступним чином:

 • Рубка кута в перев’язку ( «польський» шип)

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

 • Рубка кута «в обло» (із залишком або в «чверть дерева»):

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

Сполучення внутрішніх стін із зовнішнього проводиться одним із способів:

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

При влаштуванні кутів зовнішніх стін доцільно використовувати спеціальний кондуктор-ящик, що забезпечує необхідну глибину і положення пропила бруса. Кондуктор виготовляється з дошки. Вибірка дерева виробляється долотом.

Зведення стін з бруса вимагає їх скріплення по висоті стіни. Поширеним способом такого скріплення є установка дерев’яних нагелів.

 • Нагель – брусок квадратного (круглого) перерізу, що перевищує по діагоналі (діаметру) діаметр отвору на 3 ÷ 6 мм. Чим вище вологість деревини бруса, тим більше повинен бути цей розмір. Забивати квадратний нагель треба так, щоб його межі були паралельні боковині бруса, інакше брус можна розколоти.

Для свердління отворів під нагелі доцільно використовувати спеціальні свердла з конічним заточуванням або з конічним хвостовиком. Причому, необхідно пам’ятати, що отвори під нагелі розташовуються в шаховому порядку на відстані 1 ÷ 1,5 м і обов’язково ставляться в кути і близько прорізів. Бажано, щоб нагель проходив через два вінця в третій, що досягається тільки при наявності спеціальних подовжених свердел. Отвори під нагель необхідно свердлити на 30 ÷ 50 мм глибше, ніж довжина нагеля.

 • У міру укладання бруса необхідно обов’язково перевіряти їх горизонтальність за рівнем, вертикальність кутів будинку – по схилу. Після зведення стін кінці клоччя необхідно заткнути між брусами.

Через усадки брусу кріпити дверну або віконну коробку безпосередньо до брусів стіни цвяхами не можна. Для їх кріплення слід передбачити установку спеціального елемента, який забезпечував би можливість вільного переміщення брусів при їх усадки уздовж встановленої в отворі коробки. Цим елементом є стійка, яку можна зробити декількома способами.

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

Тип стійок визначається виконавцем спільно з замовником.

Для забезпечення вільної опади брусів, розташованих над дверними і віконними прорізами, необхідно залишати осадовий зазор між верхньою поперечиною коробки блоку і брусом над нею в розмірі 4÷6% від висоти зрубу. тобто близько 10 ÷ 15-й см. Осадовий зазор заповнюється теплоізоляційним матеріалом, а після закінчення усадки – ущільнюється і закривається лиштвою.

Стельові балки (лаги), в разі наслонних крокв, включаються так само, як і статеві. При використанні стельової балки, як підкроквяний, врубка проводиться таким чином:

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

Спирається балок на внутрішні стіни зі стикуванням виконується посередині товщини стіни або з перепуском кінців.

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

 • У разі, якщо розміри будинку перевищують довжину бруса, то наявний брус необхідно зрощувати по довжині. Зрощування проводиться одним з перерахованих вище способів в вертикальному напрямку.

Дуже часто в зрубах треба робити, так звані, «виносу», які є каркасом майбутньої веранди або тераси. оскільки зруб з бруса дає усадку, а вертикальні стійки не зменшуються по висоті, виготовляти стійки по довжині, рівній висоті зрубу, ні в якому разі не можна.

Установка стійок проводиться таким чином:

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

Нижні шипи (Нагель) стійок виготовляють набагато довше верхніх з розрахунку на усадку зрубу і під стійки встановлюють клини:

Збірка зрубу з бруса, як зібрати зруб з бруса

В процесі усадки будинку клини вибиваються, і, тим самим, стійки опускаються рівномірно разом зі зрубом, забезпечуючи горизонтальність верхнього виносу і покрівлі.

Від того, як правильно зібраний той чи інший вузол, залежить в кінцевому підсумку міцність споруди. При виготовленні складних елементів, що вимагають певних теслярських навичок, час, необхідний для врубки, збільшується, але зусилля, витрачені на роботу, часто стоять того. Так, наприклад, додатковий зуб, зроблений в місці з’єднання, забезпечить підвищену надійність вузла, даючи можливість не забивати великих скоб або цвяхів, часто викликають розтріскування деревини. Більш просте з’єднання вимагає менших витрат, але тут необхідно оцінювати, головним чином, надійність конструкції.

  Допуску на виконувані роботи:

 • Максимальне відхилення в лінійних розмірах – 5 мм
 • Максимальне відхилення гідрорівня – 5 мм
 • Максимальна різниця в діагоналях – 10 мм
 • Максимальне відхилення в лінійних розмірах
 • Вузлів сполучення – 1 мм

Схожі новини

Залишити коментар