Способи вруби бруса і колод варіанти кутових з’єднань і їх відмінності

Способи вруби бруса і колод: варіанти кутових з’єднань і їх відмінності

Способи вруби бруса і колод: варіанти кутових з’єднань і їх відмінності

Міцність і теплотехніка дерев’яної будови в чималому ступені залежать від типу кутовий врубки. Будівельники старих слов’янських поселень не тримали в секреті варіанти її виготовлення. Завдяки їх усним майстер класів змогли зберегтися перевірені народні технології. Теслярські традиції істотно збагатилися за рахунок іноземного досвіду та впровадження корисних удосконалень. Багаж знань накопичено вагомий. Тепер в дерев’яному будівництві застосовуються різноманітні способи вруби бруса і колод, одним з яких належить скористатися для зведення власної баньки.

Два «корінних» сімейства врубів

Основний критерій поділу методів врубки на два великих класу – наявність або відсутність перепусків. Так народні майстри називали залишки колоди, а потім і бруса, що виходять на торцях за межі контуру дерев’яної будови. Спираючись на даний показник, в технологіях спорудження зрубів виділяю дві основні схеми рубки:

  • «У чашу», згідно з якою кути вирубуються із залишком. Це найпоширеніший спосіб, що має масу варіацій вітчизняного і зарубіжного походження. Мінус вузлових чаш у відчутному витраті зовсім не дешевого матеріалу, плюс у відмінній теплоізоляції кута. Та й виглядають рубані в чашу будови досить ефектно.
  • «У лапу» або по-простому «без залишку». Згідно з ним контур будови вибудовується чітко за планом. При рівнозначно з попередньою технологією витраті матеріалу внутрішні габарити будівлі виходять більше. Рубані в лапу кути вимагають обов’язкової облицювання, інакше вони будуть продуватися і мокнути. Зруби, побудовані без перепусків, можна обшити вагонкою, блок-хаусом, обштукатурити, облицювати цеглою або сендвіч-панелями. На відміну від варіантів з чашами тут застосовні, а часом і рекомендовані всі напрямки обробки.

Одне з фундаментальних правил дерев’яного будівництва свідчить про те, що все кутові з’єднання повинні виконуватися за єдиною схемою. Раз врубка бруса і колод несучих стін велася за схемою «в чашу», то і перегородки врубать потрібно буде точно так же. Відразу звертаємо увагу, що для кутових з’єднань в рублених вінцях застосовні всі існуючі способи. А ось лазня з бруса робиться переважно в лапу, але зрідка застосовується і ряд чашоподібних типів.

Обидва класи кутових врубок «обросли» значною кількістю дочірніх підвидів, що розрізняються по складності виготовлення і теплотехнічних якостям. Вибір найкращого способу визначають:

  • досвід виконавця;
  • кліматична специфіка місцевості;
  • період, бажаний для прийняття банних процедур.

Для складання вінців дачної баньки, експлуатованої тільки в літню пору, підійдуть найпростіші способи врубки. Особливо якщо господар збирається спорудити лазню на дачній ділянці самостійно. Замовнику бригади майстрів, що потребує теплом будові для цілорічного використання, не варто відмовляти собі у виборі складної технологічної схеми. Відомості про відмінності і особливості врубувань допоможуть і самостійного виконавцю, і дбайливому наймачеві будівельників, які прагнуть гроші витрачати не дарма, зробити розумний вибір.

Варіанти рубки з залишком

Найбільш доступним для початківця тесляра методом виготовлення кутового вузла визнають рубку в чашу, тобто із залишком колоди на торці. У «чашкові» класі є простенькі і надскладні технології. У дерев’яному будівництві важливо зрозуміти: те, що простіше рубати, менше буде гріти і служити. Однак без теслярських навичок і знань в даному мистецтві за виготовлення складних конструктивних виїмок краще не братися.

Алгоритм виготовлення простий чаші

Для виробництва рубки в просту чашку в колоді вибираються з боків дві виїмки в формі полуцилиндров і поздовжнє Межвенцовая борозна, яка називається місячним пазом. Всі поглиблення в колоді роблять зверху, що дуже зручно для майстра, але недобре для стін. У розгорнуті до неба отвори легко просочується волога і потрапляє пил через сполучення, що втратили через усушки щільність. Тому прості чаші потребують постійного оновлення конопатки.

Власникові оциліндрованих матеріалу не потрібно мучитися з попередньою підготовкою. Калібровані колоди мають єдиний розмір, найчастіше в них вже обрані монтажні пази. Навіть виготовлення кутових виїмок виробники оцилиндровки можуть зробити, якщо до них надійде замовлення і зрозумілого проектна документація. Покупцеві пиленого лісу належить провести обробку: окоріть, висушити, вибрати подовжню місяцеподібним борозну для надійної стикування вінців, а потім вже приступати до рубки в чашу.

Послідовність робіт з виготовлення простий чаші:

  • Окоренной колоду укладемо на належне йому в зрубі місце для розмітки.
  • Якщо поздовжня Межвенцовая борозна ще не зроблена, на тонкому торці нижнього колоди, у верхній частині якого належить робити виїмки, накреслив лінію, рівну ширині майбутнього паза.
  • Розсунемо ніжки заводський або саморобної риси на ширину розмічається монтажної борозни.
  • Приставимо межу ніжками до горбах покладеного в зруб колоди і приміряє до нього верхнього побратима, потім продряпайте гострими ніжками риси на нижньому колоді точний профіль верхнього елементу, «окайміть» колоду з усіх боків.
  • Завершивши розмітку паза, розсунемо ніжки риси на відстань, рівну половині від середнього радіуса укладається зверху колоди.
  • Приставимо знову ніжки креслярського плотницкого інструменту до приміряє і до лежачого поперек нижньої колоди, щоб змалювати півциліндри майбутніх кутових виїмок.
  • Знімемо приміряє верхній елемент зрубу, а на нижньому колоді зробимо запили, що не доходять до глибини накреслених заглиблень 7-10мм.
  • Виберемо сокирою відмічені виїмки і доопрацюємо поверхню шерхебелем.

Спосіб виготовлення кутового з’єднання, заснованого на техніці рубки зрубу в чашу з шипом, представлений на відео:

Немає особливої ​​різниці в послідовності дій. Рубати можна спочатку паз, потім кутові виїмки або в зворотному порядку. Головне, щоб всі три конструктивні складові були точно витесані. Попихтіти з будь-якого доведеться: потрібно буде приміряти і стісуються надлишки, якщо в зруб не "сяде» верхнє колоду. Тому з остаточної вибіркою до продряпані ліній поспішати не варто. Чистову обробку бажано поступово доводити до розуму, щоб занадто великими вибірками не зіпсувати матеріал. За старих часів перший раз начисто стесалися монтажні виїмки мазали дьогтем і укладали на нього верхній елемент. Замазані відмітини вказували, де ще потрібно підтесати.

Дочірні варіанти чаші

Рубка зрубу в чашу привертає недосвідчених виконавців простотою і порівняно невеликими затратами. Однак без додаткових замкових елементів вона погано тримає тепло. Для будівництва літньої баньки це цілком прийнятно. Для зведення теплішою споруди замковий вузол краще доповнити прісек. Спосіб рубки ускладнитися, але теплотехніка покращиться.

У списку найближчих «родичів» технології вруби в чашу числяться:

  • Рубка в охлупень (вона ж в охлопьев). представляє собою дзеркальне відображення чаші. Даний спосіб також називають сибірської рубкою. Відрізняється тим, що кутові замки і місячний паз просто перевернуті вниз. Нижня орієнтація виїмок виключає проникнення вологи і пилу в вузлові сполучення, завдяки чому не псується утеплювач і не мокне сгрн
  • Чаша з виступом. Вона з’явилася в результаті народного удосконалення способів в охлопьев і в обло, згідно з якими вирубки роблять або зверху, або знизу колоди. Рубка чаші з виступом дозволяє розташувати поздовжній паз знизу, а кутові виїмки вгорі або вчинити навпаки. Оскільки в чашу укладати потрібно буде колоду з Межвенцовая борозною, конфігурація виїмки не може бути і раніше полуціліндріческой. Тому в чаші з’явився округлений виступ, що повторює радіус поздовжньої монтажної борозни.
  • Рубка в охряп. Полягає у формуванні двох рівнозначних прямокутних вирубок на верхньому і нижньому боці. Варіант простіше простого, але придатний тільки для спорудження господарських будівель.
  • Охлопьев з прісек. З метою оптимізації міцності і теплоізоляції кута в чаші залишають прісек – це невибраний чверть в чаші з внутрішньої сторони кута. Для стикування потрібна ще буде відповідна виїмка в сопрягающей колоді.
  • Рубка в курдюк. Відрізняється від простої чаші наявністю в виїмці додаткового шипа, що підвищує міцність кутового вузла. Шип-то і називають курдюк або потёмок. Він дав назву методу і підвищив теплотехнічні якості дерев’яної стіни. Орієнтувати рубку в курдюк можна в обидві традиційні боку. Чашу спочатку рубають на половину її висоти, потім витісував шип. Переносять розміри сформованого шипа на сполучених колоду без особливих хитрувань: накочуються на зруб і зарубками відзначають, де потрібно рубати відповідь паз.

Досить вимогливими до майстерності і досвіду виконавця вважаються два способи рубки зрубу в гак. Перший з них визначає вирубку половини чаші, а решта, що не витесана половина повинна чітко зістикуватися з напівкруглої вирубкою сопрягаемого колоди. Друга технологія нагадує чашу з прісек, але колоди при цьому отесивают на один кант, а отесанной стороною повертають всередину будівлі. При рубці в гак зберігається максимальна потужність колоди, завдяки чому кути виходять теплими і надійними.

Ось так проводиться рубка в простий гак:

Заморські технології врубів із залишком

Принципово канадська і шведська схеми рубки схожі з сибірської технікою «в охлуп». Тільки кутові пази і виїмки до них мають не округлу в перетині, а трапецієподібну конфігурацію. Це вагомий плюс, тому що при усадки слов’янські чаші розширюються, через що потребують періодичної подконопатке. Канадська і шведська виїмка після усадки щільно «сідати» на обтесані під неї колоду. Чи не залишається взагалі ніяких зазорів, а з роками стикування ще й мимоволі ущільнюється.

Техніка виконання у них різна. Зовнішні розрізнити можна по частково обтесані в районі замку колодах «канадського» зрубу і заточеним на шість граней симпатичним «шведським» перепуску. У канадською технологією є непоганий спрощений послідовник – рубка в сідло.

Вкрай вимогливим моментом всіх схем вруби із залишком є ​​саме довжина частини колоди, яка виступає за межі контуру будівлі. Зайве коротким перепуск робити не можна, інакше він відколеться. Щоб бажання заощадити не привело до аварійного стану зрубу, ГОСТом за номером 30974-2002 чітко регламентовані граничні відстані: від торця колоди до центру врубать чаші має бути не менше 1,4 діаметра оброблюваного колоди.

Відео-демонстрація норвезької рубки:

Способи рубки без залишку

Варіантів рубки зрубів в лапу значно менше, ніж методів з чашею. Причиною їх появи були не економічні міркування, а прагнення переробити дерев’яний терем в розкішний палац шляхом обробки. Вироблення в лапу кути істотно холодніше. Капіляри на торцях відкриті, тому зовнішню сторону кутових з’єднань в лапу настійно радять зашивати хоча б дошками.

Для спорудження зрубу із застосуванням техніки «в лапу» підійде брус, лафет – стесати на два вертикальних канта з протилежних сторін колода. Придатна оцилиндровка і звичайний кругляк з вертикальними лівим і правим затесамі – «бовдурами». Довжина бовдура, тобто довжина бічного затеса, дорівнює найбільшому діаметру використовуваного матеріалу. Ширина бовдура, тобто відстань між затесамі, дорівнює 2/3 або 3/4 діаметра вершини самого тонкого у придбаної партії колоди. Його-то і потрібно першим виявити і «обдурити» як еталон для інших колод, щоб в процесі роботи не виявилося, що частина матеріалу не підходить під розмір запланованого лапи. До речі, бовдури можна витесати відразу на всіх колодах, а потім зайнятися виготовленням лап обраного типу.

Загальна інструкція з виготовлення лап

Пряма лапа – найпростіша схема в «лапная» класі, так що можна спробувати зробити її власноруч. У неї все лінії майбутньої тески строго вертикальні і горизонтальні. Щоб кут продувався менше, лапу можна доповнити прісек, витесані дане конструктивне доповнення з внутрішньої сторони кута. Найнадійнішим з’єднанням в класі вважається коса лапа, тому що похилі площини не дають вивертатися елементів зрубу і старанно зберігають тепло.

Рубаються всі варіації в рівнозначної послідовності:

  • Підготовлений до обробки бовдур знову отесивают зверху і знизу. Глибина затесов повинна бути рівна ширині бовдура. В результаті у нас вийде паралелограм з однієї уявної стороною і розгорнутим до нас квадратним перетином;
  • Торець паралелограма розкреслюють на 8 рівнозначних горизонтальних частин.
  • Відповідно до обраного типу лапи і табличних розмірами на розкресленій площині відзначаємо і з’єднуємо точки;
  • Розмічають лінії майбутніх затесов з необхідними ухилами площин і прісек, якщо вирішено, що вони повинні бути;
  • Акуратно видаляємо знаходяться за розміткою надлишки і по першій готової лапі робимо шаблон для перенесення розмірів на наступні колоди.

Немає необхідності самостійно розраховувати розміри косих лап, вони є в таблицях. Майстри їх рубають неспішно, скрупульозно. Місячний паз видряпують по укладених в зруб колодах, розсуваючи ніжки риси на величину виявленого зазору.

Кутові врубки в брусі

Формувати округле з’єднання в брусі складно, та й не потрібно, тому що для стикування брусових вінців розроблені свої методики. На базі лап були створені ідентичні варіанти з дуже схожими назвами: охряп, півдерева, курдюк.

Однак у бруса є власні, специфічні способи і види кутових з’єднань із застосуванням вставних або випиляних в матеріалі шипів. Стіни за традицією дерев’яного зодчества «пронизуються» нагелями – вертикальними дерев’яними цвяхами по 25-30 см в діаметрі і висотою, рівній 0,8 від висоти зрубу.

Однак у бруса є власні, специфічні способи і види кутових з’єднань із застосуванням вставних або випиляних в матеріалі шипів. Стіни за традицією дерев’яного зодчества «пронизуються» нагелями – вертикальними дерев’яними цвяхами по 25-30 см в діаметрі і висотою, рівній 0,8 від висоти зрубу. Слід пам’ятати, що між елементами будь-якого з’єднання в брущатого і колод зрубі потрібно залишити вертикальний зазор для компенсації стандартної усадки, яку треба буде за будівництвом. У чашах і лапах гранична величина зазору 0,5 см, в монтажних поздовжніх пазах 1,0 см.

Ми описали найпоширеніші, але далеко не всі існуючі схеми врубів. Різниця в способах їх виконання і в теплотехніці підкаже, що краще віддати перевагу Удачі!

Схожі новини

Залишити коментар