Скільки буде коштувати побудувати будинок

Скільки буде коштувати побудувати будинок

Багато забудовників недооцінюють значення кошторису …

Скільки буде коштувати побудувати будинок

Продовжуємо розмову про будівництво свого будинку. Вам належить підрахувати, у скільки обійдеться будівництво будинку, включаючи всі витрати по здійсненню проекту. Як же правильно скласти кошторис і хто її повинен складати?

Скільки буде коштувати побудувати будинок

Від фундаменту до даху

Багато забудовників недооцінюють значення кошторису. Їм здається, що це така проста справа. Ну, трохи помилишся, так завжди будівництво обходиться дорожче, ніж спочатку розраховуєш. Тим часом неправильно складений кошторис несе в собі чимало загроз.

Перш за все, вона дає неправильну установку при виборі підрядника. Ви прикинули на око, посиділи, самі підрахували, підключили друзів і знайомих, які хоч трохи розуміються на будівництві. І, виходячи з цих уявлень, починаєте шукати підрядника. Вас насторожує, якщо він називає суми значно дорожче, ніж ті, на які ви внутрішньо вже зорієнтовані. І тут можна зробити фатальну помилку, обравши будівельників, які своїми промовами пестять ваш слух. Чому наші забудовники, тобто ми з вами, здійснюємо купу помилок при будівництві свого будинку?

І одна з них – бажання заощадити, запросивши непрофесіоналів. На Русі для народу століттями будували сезонні «бродячі» бригади, ставили традиційні російські хати, і все начебто було нормально. Але, по-перше, за ті десятиліття, коли у нас в країні було майже припинено індивідуальне будівництво, майстерність у народних будівельників порозгублював, по-друге, сучасний будинок – це все-таки вже не хата, в практику увійшли нові технології, матеріали, і треба знати, як з ними працювати.

В інших країнах світу теж є тіньовий ринок будівельних послуг. Він становить 5-7% в таких країнах, як США, Німеччина, Франція, у нас же він досягає 45-55%. І очолюють, як правило, ці дикі бригади люди, не обтяжені будівельною освітою. Вони, звичайно, набили руку в термінології, щось знають, але отримати від них нормальну кошторис нереально.

Скільки буде коштувати побудувати будинок

– Я займаюся складанням кошторисів професійно вже багато років, – каже керівник однієї з московських будівельних компаній Сергій Зінов’єв. – Коли ми починали свій будівельний бізнес, у нас кошторису становили виконроби, і я помітив, що мало не 50% видів робіт вони в кошторис не включають. Почав виникають і зрозумів, що складання кошторису – справа дуже серйозна і відповідальна, в ньому треба розбиратися. Якщо мова йде про великих будовах, в них працюють професійні кошторисники, вони користуються всілякими довідниками, спираються на державні розцінки. У приватному будівництві діють інші закони, ціни формує ринок, вони постійно змінюються. Я почав розробляти комп’ютерну програму в допомогу кошториснику і тільки за півроку зумів її скласти, потім ще майже два роки її шліфував і до сих пір в неї постійно вношу корективи, оскільки ситуація на ринку постійно змінюється. Але зате я на початковому етапі можу вже, прорахувавши проект, точно сказати, скільки чого треба, скільки доведеться заплатити за будматеріали, за працю будівельників. Така чітка кошторис, до речі, допоможе вам звести до мінімуму спроби будівельників відвести матеріали на сторону. Якщо ж ви чітко не уявляєте, скільки і чого треба, вони вам так і будуть диктувати – господар, треба ще щось-то і те-то докупити, а чи треба – ви не розберетеся. До речі, кошторису я складаю безкоштовно. Якщо людина переймається довірою до нашої фірми, він стає нашим замовником, а якщо немає, у нас в архіві залишаються розрахунки, які можуть пізніше стати в нагоді. Зазвичай же кошторис в залежності від складності проекту коштує в середньому від 7 до 15 тисяч рублів.

Так, в кошторисі по загальнобудівельних робіт 7 основних розділів – це земляні роботи, фундамент (в ньому 31 стаття витрат), стіни, перегородки (23), перекриття (23), отвори (20), покрівля (29), підшивка карнизних звисів, водостік, елементи безпеки покрівлі (13), додаткові витрати (9). Останній розділ включає винесення сміття, розвантажувальні роботи, оренду бетоновоза, використання генератора і т.д. Всього в кошторисі 502 статті витрат. Крім того, ще потрібні розрахунки з опоряджувальних робіт та інженерного обладнання.

Скільки буде коштувати побудувати будинок

Щоб уникнути конфліктів

– Відсутність чіткої кошторису ще й грунт для конфліктів з будівельниками, – вважає Сергій Володимирович. – Наприклад, даний вид робіт була внесена до кошторису, а будівельники вимагають оплату. У вас вже голова йде обертом – за що ви їм платили один раз, а за що вони вже просять заплатити вдруге. З моєї кошторисом так не буває, у мене в неї знесено кожен рух на кожному етапі.

Якось до мене прийшов з проектом один потенційний замовник і поцікавився, у скільки йому обійдеться будівництво будинку. Якщо проект простий, то кошторис можна скласти за один робочий день, якщо проект складний, доведеться витратити 3-5 днів. Я йому обрахував проект, вийшло близько 5 мільйонів рублів. Він обурився:

– Та мені в одній фірмі обіцяли за два мільйони поставити будинок.

Почали розбиратися. Я йому на фактах довів, що тільки будматеріалів йому доведеться купити на 3,5 мільйона рублів.

Ось так і виходить, людина не готова до майбутніх витрат, він вплутається в будівництво, і якщо у нього буде вистачати коштів, він буде вкладати і вкладати, вже толком не розуміючи, справедливі чи це ціни, або його просто обкрадають. Якщо ж у нього коштів не вистачає, то об’єкт залишається недобудованим, часом на довгі роки.

Скільки буде коштувати побудувати будинок

Деякі замовники на стадії підготовки кошторису звертаються відразу в кілька фірм, що займаються розробкою такої документації, а також в будівельні фірми. Це дозволяє їм розібратися в ситуації на ринку, знайти найбільш вигідні пропозиції за цінами на будматеріали.

– Ціни зараз непередбачувані, розклад величезний, – вважає професійний кошторисник Раїса Форафонова. – Чому так важливо все прорахувати на самому початку? Потрібно визначитися, що вам по кишені. Ті ж вікна. Можна замовити недорогий пластик, а можна дерево з алюмінієм, підлоги можна покрити лінолеумом, а можна дубовим паркетом. Деякі замовники навіть толком не розуміють, навіщо потрібен якісний проект. Досвідчений кошторисник навіть може підказати прорахунки в проекті, наприклад, іноді буває, що обраний тип фундаменту не розрахований на навантаження при даному стеновом матеріалі.

Що стосується підходів до визначення вартості робіт, ще за часів СРСР склалася така практика. За держрозцінками визначалася вартість будматеріалів, 10% від них – це вартість проектних робіт, 1-2% – вартість складання кошторису, вартість будівельно-монтажних робіт становила 35-45% від утворилася суми. Цей принцип застосовується і зараз, але вже значно рідше, як правило, на державних і бюджетних будівництвах. Сьогоднішня ситуація така, що вартість робіт будівельників зав’язана з вартістю будматеріалів і може складати від 50 до 100% їх вартості, в залежності від конкретних обставин, що склалася кон’юнктури ринку на даний момент.

На думку ж Сергія Зінов’єва. вартість праці робітників диктується ринком, і вона може варіюватися навіть протягом одного будівельного сезону.

Комп’ютер вам на допомогу

Сергій Володимирович вважає, що забудовники, які наймають для зведення будинків непрофесійні будівельні компанії, дуже сильно ризикують. Скільки випадків, коли такі бригади напортачат і зникають. Грамотно побудований будинок повинен простояти мінімум 50 років, а найчастіше у господарів починаються проблеми вже через два-три роки.

Якщо ж ви все-таки вирішили довіритися сезонної бригаді, і кошторис вам буде розробляти її виконроб, то постарайтеся спочатку розібратися самі, що це таке. Вам доведеться почитати спеціальну літературу, погортати довідники. На допомогу приходить інтернет. У ньому можна знайти програму, в яку заносяться дані по проекту, вона сама обраховує кількість матеріалів, у скільки вони обійдуться, скільки доведеться заплатити будівельникам і т.д. Ця програма нагадує ту, що розробив Сергій Зінов’єв, але вона, звичайно, не така точна і детальна, але загальне уявлення про майбутні витрати дає. Крім того, в неї можна закласти дані по стінових матеріалів, і вона, виходячи з тепловтрат в майбутньому будинку, видає рекомендації по влаштуванню інженерного обладнання, яка потужність котла повинна бути і т.д.

Уважно вивчіть кошторис, яку вам представлять будівельники. І постарайтеся закуповувати будівельні матеріали разом з ними, розплачуйтеся самі і не видавайте великі аванси будівельникам. При закупівлі будматеріалів не обмежуйтеся чеками, а просите оформити договори купівлі-продажу.

Порада – не розкидайте чеки, договори та іншу документацію. Все ретельно зберігайте. Раптом знадобиться. Наш журнал у липневому номері минулого року в одній зі статей розписав гідності терасної дошки (декинга) від фірми «Караон». Вона виготовляється з деревинно-полімерного композиту і повинна прекрасно себе вести в умовах підвищеної вологості – на терасах, у доках і т.п. Однак незабаром до нас звернувся читач, у якого ця «вічна дошка» розсипалася через два роки. І тільки завдяки тому, що у нього збереглися договору про покупку, йому вдалося повернути втрачені гроші.

Фото: alam.ru, avtostroi39.ru, baltstroytrans.ru, beelinez.ru

Схожі новини

Залишити коментар