Хочете хороший будинок? Вибирайте брус або колоду

Хочете хороший будинок? Вибирайте: брус або колоду

Хочете хороший будинок? Вибирайте: брус або колоду

Пластмаса, кругом пластмаса А так хочеться прокинутися в дерев’яному будинку, вдихнути на повні груди, відчути легкий, ледве відчутний запах свежеспіленного дерева. Знаєте, навіть ранковий світло, що ллється у вікна дерев’яного будинку, якийсь особливий, незвичайний. Він немов підсвічений бурштином або ввібрав в себе теплий запах смоли. Не можу, не виходить висловити словами це відчуття, але я пам’ятаю це почуття, воно десь там в дитинстві, коли бувала я в домі, притулок під розлогою смерекою.

Хочете хороший будинок? Вибирайте: брус або колоду

Зараз немає ні ялиці, ні будинку. На їх місці давно вже виросла бетонна п’ятиповерхова коробка, мешканці якої постійно скаржаться на відсирілі, холодні стіни, гучні під’їзди і тріщини в стелях. Ну да, невдалий будинок вийшов, є набагато більш якісні і комфортабельні будови з тих же залізобетонних блоків або цегли. Але жодне з них не може зрівнятися з дерев’яним будинком. Ми вже забули, що це таке, але пам’ятає наш організм, радісно відгукуючись хорошим самопочуттям і піднесеним настроєм на наш візит в будинок, побудований з дерева. Помріяти, чи що? Або краще поговорити по суті, адже хто знає, чи не доведеться завтра вирішувати, з чого побудувати будинок. З дерева. звичайно! А ось якого? Дерево-то поняття надто загальне. І можна побудувати будинок з клеєного бруса або оциліндрованого колоди. А може бути, ви вважаєте оптимальним варіантом профільований брус? Кожен з цих варіантів має свої особливості, більш-менш істотні. Чому ж віддати перевагу?

профільований брус

Дуже часто для зведення дерев’яних будинків використовується сьогодні профільований брус. представляє собою високотехнологічний і зручний у використанні натуральний будівельний матеріал. Профільований брус виготовляється, як правило, з хвойних порід дерева шляхом стругання або фрезерування. Брусу може бути додана різна форма. Часто зовнішня сторона профільованого бруса має опуклу поверхню, а внутрішня, звернена в будинок сторона плоска.

Хочете хороший будинок? Вибирайте: брус або колоду

Однак може бути брус плоский або опуклий з обох сторін. Верхня і нижня сторони бруса виконуються дзеркально в формі шипа і паза. Будівлі з профільованого бруса, а це можуть бути і житлові будинки, і лазні, і альтанки, виглядають акуратно і красиво відразу ж після зведення вони не вимагають додаткової зовнішньої обробки, поверхня профільованого бруса строгается до порожнистої гладкості (по першому класу чистоти). Підсушується такий брус в природних умовах.

Переваги профільованого бруса

 • Профільований брус це цілісний матеріал, стовідсоткове дерево, яке не містить ніяких хімічних або синтетичних добавок. Будинок з профільованого бруса дихає, природна структура дерева в ньому не порушена. Завдяки цьому в будинку природним чином підтримується оптимальний рівень вологості і відбувається повітрообмін.
 • Будинок, побудований з такого бруса, має закінчений вигляд відразу ж, він не вимагає додаткової зовнішньої обробки у вигляді обшивки або облицювання. Такий будинок виглядає акуратно, немов терем з картинки.
 • За рахунок ідеального прилягання брусів сусідніх вінців один до одного досягається хороша теплоізоляція такий будинок не продувається вітром, а в пази між брусами не влучає дощова і тала вода, що виключає виникнення вогнищ гниття.
 • Будівництво будинку з профільованого бруса досить економічно. Цей будівельний матеріал сам по собі значно дешевше, наприклад, клеєного бруса орієнтовно вартість профільованого бруса нижче вартості клеєного бруса в два рази. При цьому будинку з цього будівельного матеріалу дуже теплі.
 • Найбільш складні, кутові конструкції можуть бути замовлені на заводі, що істотно полегшує монтажні роботи.
 • Профільований брус дає мінімальну усадку до експлуатаційної вологості, яка відповідно до ГОСТу становить для бруса 14-16%. Усадка бруса з сосни і кедра складає приблизно 3,5%, а з модрини 4,5%. Причому після усадки будівлі в цьому випадку не потрібна додаткова конопатка стиків між брусами, як у випадку будівництва будинку з оциліндрованих колод. Джут прокладається в пази при зведенні стін і більше ніякий утеплювач не потрібно.

Хочете хороший будинок? Вибирайте: брус або колоду

Недоліки профільованого бруса

Недоліків у непрофілірованного бруса небагато. Мабуть, серед істотних мінусів слід зазначити лише два.

 • Остаточна обробка будинку можлива тільки після того, як брус, з якого побудований будинок, набере необхідну відносну вологість.
 • У міру висихання матеріалу в брусі можуть з’являтися тріщини. Їх розмір і кількість залежать, в першу чергу, від температури повітря в той час, коли будинок будувався. Чим нижче була температура, тим менше тріщин з’явиться і тим менше вони будуть. Також на кількість і розмір тріщин впливає такий фактор, як поперечний переріз бруса. В силу внутрішніх напружень, які виникають через різного ступеня усушки в різних перетинах, тріщини з’являються стороні, що має велику площу. У тому випадку, якщо використовується брус квадратного перетину, тріщини утворюються з усіх боків. Однак процес утворення тріщин на брусі може бути, в деякій мірі, узятий під контроль існує особлива технологія, за якою на брус наносяться попередні Надпіли, що дозволяють задати лінію тріщини.

Хоча профільований брус і не є найдешевшим варіантом зведення дерев’яного будинку, він вважається найбільш раціональним, якщо судити по співвідношенню ціни, складності зведення споруди та її експлуатаційних якостей.

Клеєний брус

При виготовленні клеєного бруса колоди розпилюють на дошки або, інакше кажучи, ламелі. Розміри розпилювання можуть бути різними, наприклад, 52×205×6150 мм або 52×155×6150. Це залежить як від технологічного процесу, так і від планованої форми і розмірів бруса. Підготовлені ламелі піддаються сушці в спеціальних камерах до досягнення ступеня залишкової вологості, яка становить 10-12%.

Хочете хороший будинок? Вибирайте: брус або колоду

Висушені ламелі, обробляють антисептиками і антипіренами, сполучають особливим чином на мікрошип, острагивают і склеюються в балки. Причому ламелі в готовому брусі можуть розташовуватися як вертикально, так і горизонтально. Кількість ламелей може становити від двох до п’яти штук. Максимальна товщина готового бруса 250 мм. Готовий клеєний брус може мати або природний профіль, або отриманий шляхом фрезерування балки.

Розрізняють декілька видів клеєного бруса. Це може бути стіновий брус, який власне і використовується для будівництва житлових будинків, віконний брус і несучі балки.

Переваги клеєного бруса

 • Будинки з клеєного бруса дуже красиві, вони не вимагають практично ніякої зовнішньої обробки. Це пояснюється високою якістю лицьової сторони бруса. Дошки, які використовуються для лицьової поверхні, виготовляються з високоякісної деревини, з них забираються всі сучки і інші дефекти, заготовки для бруса ретельно підбираються за кольором і фактурою, тому і будова з такого матеріалу має практично бездоганний вигляд.
 • Клеєний брус в процесі експлуатації зберігає свою форму і розміри. Завдяки тому, що для його виготовлення використовуються вже заздалегідь висушені дошки, а в готовому брусі відсутні внутрішні напруження, характерні для цільної деревини, клеєний брус не дає суттєвої усадки, не розтріскується, що не згинається і не скручується.
 • Клеєна деревина має значну міцність. Цей показник у клеєного бруса перевищує аналогічний у цільної деревини на 50-70%. Почасти це пояснюється тим фактом, що при виготовленні клеєного бруса задається протилежний зміст деревних волокон в ламелях. Цей же фактор виключає деформацію бруса при зміні вологості клеєний брус не веде.
 • Будівництво будинку з клеєного бруса відбувається досить швидко. Монтаж стін здійснюється в короткі терміни завдяки тому, що всі деталі виготовляються в заводських умовах і підходять один до одного максимально точно. Монтаж стін з клеєного бруса займає 5-6 тижнів. При цьому здійснювати його можна практично в будь-який час року. Крім того, усадка готової споруди з клеєного бруса складає близько 1%. А це значить, то після зведення будинку, немає необхідності чекати усадки, яка в разі використання цільної деревини може досягати 7%, а можна відразу братися за установку вікон, дверних прорізів і декоративних елементів.
 • Будівлі з клеєного бруса менш схильні до дії патогенної мікрофлори і шкідників, більш пожежостійкість і довговічні.

Хочете хороший будинок? Вибирайте: брус або колоду

Недоліки клеєного бруса

 • Один з найбільш істотних недоліків клеєного бруса як будівельного матеріалу це його висока вартість. Досить складний технологічний процес виготовлення клеєного бруса обумовлює і його ціну вартість будівель з клеєного бруса може перевищувати витрати на зведення будинку з цільного бруса в 2-3 рази.
 • Другий недолік це, природно, менша екологічність будівель з клеєного бруса. Хоча виробники і заявляють, що при склеюванні ламелей використовується спеціальний клейовий склад, який дозволяє зберігати здатність дерева дихати, тим не менш, клеєний брус це вже не абсолютно натуральний матеріал.

І все ж сукупність експлуатаційних якостей будинків з клеєного бруса робить популярність цього матеріалу цілком заслуженою і обгрунтованою. Не дарма сьогодні клеєний брус все частіше і частіше застосовується в котеджному будівництві.

Оциліндрована колода

Самий традиційний матеріал, який використовується для будівництва дерев’яних будинків вже протягом дуже довгого часу це колоди. Століттями зводилися дерев’яні будинки з рубаних колод так звані зруби. Судячи з ілюстрацій в дитячих книжках, хатинки на курячих ніжках в казках будувалися виключно з цього матеріалу. Однак якби будувалася така хатинка сьогодні, швидше за все в її будівництві застосовувалися б оцилиндрованні колоди (ОЦБ). Це те ж саме колоду, тільки оброблене на спеціальному обладнанні для досягнення однакового діаметра по всій довжині і надання йому потрібного профілю.

Хочете хороший будинок? Вибирайте: брус або колоду

Виготовляється оциліндрована колода із звичайних пиловочного колод, попередньо відсортованих по діаметру вершинної частини. Діаметр заготовки повинен перевищувати кінцевий діаметр на 20 мм. Діаметр готового колоди може бути різним. Колода діаметром до 24 мм використовується для будівництва бань, дач, гостьових будиночків. Більш товсті колоди, діаметр яких може досягати 380 мм, використовуються в будівництві житлових будинків і котеджів. Після того, як колода оброблено на спеціальному верстаті, воно розкроюється дисковими або ланцюговими пилами на елементи майбутньої конструкції. Спеціальне кутове з’єднання, так звана чаша, виконується на спеціальному чашенарезном верстаті. Якщо виробництво оциліндрованих колод здійснюється в теплу пору року, то кожну колоду обробляється антисептиком, це дозволяє запобігти зараженню свіжої деревини мікроорганізмами.

Хочете хороший будинок? Вибирайте: брус або колоду

В сучасних умовах оциліндрованої колоди виготовляється з високою точністю. Після обробки профілю колоди може бути надана будь-яка форма. Кожна колода має спеціальний паз, що дозволяє з’єднувати колоди якомога точніше і герметичністю. Оциліндровані колоди можуть бути двох видів:

 • Природної вологості сушаться поступово в природних умовах.
 • Сухі колоди сушаться в спеціальних печах.

Оциліндрована колода: за

 • Оциліндрована колода зберігає всі достоїнства натурального дерева: низька теплопровідність, здорова енергетика, здатність забезпечувати природний повітрообмін.
 • Однаковий діаметр колод і їх точна обробка дозволяють підганяти колоди дуже точно один до одного, що покращує теплоізоляційні якості цього матеріалу і виключити продування стін будинку.
 • Будівлі з оциліндрованих колод виглядають дуже красиво це традиційний зовнішній вигляд дерев’яного будинку, від якого так і віє чимось рідним і дуже добре відомим нам з самого дитинства.

Оциліндрована колода: проти

Однак сьогодні ОЦБ часто поступається іншим дерев’яним стінових матеріалів через своїх недоліків.

 • Дуже відчутний недолік цього виду будівельних матеріалів пов’язаний з вологістю дерева. Якщо колоди сушаться в спеціальних печах, вкрай важливо дотримати все технологію. В іншому випадку, деревина потріскається і деформується. Колоди природної вологості дають істотну усадку. Усадка нижнього поверху будівлі в цьому випадку може становити 10-15 см. Для сухих ОЦБ цей показник дещо менший 6-8 см.
 • Після усадки, в будь-якому випадку, буде потрібна додаткова конопатка, правда, в разі використання сухих колод це потрібно в меншій мірі.
 • В процесі усадки і остаточної усушки колод також можуть утворюватися тріщини, в які потім проникає зовнішня волога, створюючи тим самим вогнища гниття.
 • Навіть відстояне будова буде продовжувати давати усадку, тому при обробці будинку слід враховувати цей нюанс і підбирати відповідні технології і матеріали.
 • Будинок, побудований з ОЦБ або рубаних колод це, мабуть, самий пожежонебезпечний варіант. Обробляти матеріал антипіренами треба в обов’язковому порядку. Але і станом системи опалення та електропроводки слід також приділяти найпильнішу увагу.
 • Слабка стійкість деревини до агресивного впливу зовнішнього середовища обумовлює досить великі витрати на підтримку екстер’єру будинку в належному стані. Наприклад, навіть покриті спеціальними лессирующими антисептичними складами колоди з часом набувають сірий колір.

Все це дуже коротко про те, з чого ж можна сьогодні побудувати дерев’яний будинок. Як бачимо, варіантів достатньо. Необхідно лише ретельно зважити всі за і проти, вибираючи матеріал для будівництва будинку. Безсумнівно одне: дерев’яний будинок ідеальний для життя, атмосфера такого будинку неймовірно сприятлива для людини. Щоб ви не вибрали, будь це цілісний або клеєний брус, циліндрична або навіть рубана колода, ви вибираєте гармонійне середовище для себе і своєї сім’ї. Це найголовніший плюс.

Наталя Вілюма, спеціально для рмнт.ру

Всі права на інформаційні матеріали та публікації, розміщені на сайті RMNT.RU, належать ТОВ ВебКеб. Копiювання, публiкацiя і будь-яке використання, в тому числі переробка (рерайт) таких інформаційних матеріалів можливе виключно після письмового дозволу ТОВ ВебКеб. Адміністрація сайту не несе відповідальності за інформаційні матеріали, розміщені в розділах Дошка оголошень, і Прес-релізи, а також за власні коментарі до інформаційних матеріалів та повідомлення на форумі RMNT.RU.

story: view | wood: – | 0.9426 | 60

Схожі новини

Залишити коментар