Фундамент для лазні який краще?

Фундамент для лазні: який краще

Фундамент для лазні: який краще?

Будівництво лазні починається з закладки фундаменту, а тому важливо розуміти, яке краще підставу закласти, на підставі яких принципів його вибрати. Він розподіляє вертикальне навантаження будови на підставі і захищає стіни лазні від ґрунтової вологи. Існують різні типи фундаментів. Щоб лазня простояла довго і не втрачала функціональності, слід відповідально підійти до вибору цієї важливої ​​частини будівлі. Важливі особливості конкретного місця будівництва.

Найчастіше лазні будують з дерева (колоди або бруса). Для таких будівель, а також для каркасних конструкцій, підходить стовпчастий фундамент. Він є одним з найпростіших і бюджетних варіантів.

Стовпчастий фундамент являє собою систему опор, які можуть бути виготовлені з цегли, каменю, залізобетону, бетону, металевих і азбестоцементних труб діаметром 150 – 200 мм. Розмір опор становить мінімум 50×50см. Можлива установка лазні маленького розміру і на фундамент з дерев’яних, попередньо обпалених стовпів.

Максимально допустима відстань між двома опорами – 2.5м. Вони встановлюються по кутах майбутньої лазні – по лініях зовнішніх стін і внутрішніх перегородок.

Дуже важливо поглибити опори фундаменту на 20-25см нижче максимальної глибини промерзання грунту.

Даний тип фундаменту незамінний на слабких грунтах (болотисті грунту, пливуни, торфовища, високий рівень грунтових вод). Для його створення використовуються суцільнометалеві порожнисті палі, які мають загострені кінець і лопаті для кращого вгвинчування в грунт.

Глибина вгвинчування палі зазвичай становить 1,60 – 3м, але може бути різною в залежності від особливостей ділянки під будівництво. Для невеликих і легких лазень використовуються палі маленького діаметра (від 8 см), для великих будівель беруть палі діаметром до 15 см. Їх розміщують уздовж всіх стін будівлі на відстані 2 – 2.5м один від одного. Монтаж паль виконується або спецтехнікою, або вручну, для чого необхідно 2 – 3 людини. Далі палі обрізають до необхідного рівня, заливають в них бетон і заварюють. У разі слабких грунтів або великого ухилу палі з’єднують між собою за допомогою швелера, ростверку, куточка або монолітної плити.

Пальово-гвинтовий фундамент має низку цінних переваг:

 • може встановлюватися в будь-який час року;
 • має тривалий термін експлуатації;
 • дає можливість будівництва відразу ж після монтажу фундаменту;
 • ідеально підходить для ділянок з перепадами висот.

Фундамент на палях потрібно для будівництва лазні на заболоченій або підтоплюються грунті, в місцях, де можливі зсуви і переміщення грунту. Як паль використовуються сталеві, залізобетонні, а також дерев’яні стовпи висотою до 8 метрів. Завдяки їм навантаження від будівлі переноситься на більш щільні шари грунту.

За способом монтажу розрізняють:

 • забивні палі (забиваються в грунт за допомогою віброзанурювачів, різних вдавлюючих пристроїв і спеціальних молотів);
 • буронабивні палі (пробурені на потрібну глибину свердловини заливаються бетонним розчином).

Буронабивні палі не вимагають використання спеціальної техніки, їх можна встановити за допомогою ручного будівельного бура. Це досить швидкий спосіб створення підстави для лазні.

Перевагою пальового типу фундаменту є можливість скоротити трудомісткі земляні роботи, так як для монтажу паль не потрібно рити котлован або траншеї, а потім засипати і вивозити грунт. В результаті вартість такого фундаменту виходить нижче, ніж у стрічкового. Такий тип фундаменту відмінно підходить для зведення більшості лазень. Саме цей аргумент часто стає вирішальним при виборі пальового фундаменту навіть для щільних грунтів.

Широко поширений тип фундаменту – стрічковий. Він полягає в створенні монолітної основи-стрічки під усіма несучими стінами лазні. Витратність даного типу фундаменту досить велика через великої кількості використовуваних матеріалів. Це компенсується відносною легкістю будівельних робіт, які не потребують використання спеціальної техніки. Стрічковий фундамент відрізняється надійністю, тому підходить для бань будь-якого типу.

Для створення даного фундаменту можна використовувати бетон, бутобетон, збірний або монолітний бетон. Для його укладання необхідно вирити траншею і спорудити в ній опалубку. Стандартна глибина стрічкового фундаменту – близько 70см. Ширина готового фундаменту для лазні з пиломатеріалів повинна складати 25 – 30см, а для дерев’яного будови трохи більше. Дно траншеї засипають 15-20-сантиметровими шарами піску і щебеню, які ретельно утрамбовують, а потім заливають бетоном. Інший варіант – на дно траншеї покласти великі камені (бут), залити шар бетону, знову шар каменів і бетону і т.д. При необхідності бетонний фундамент підсилюють арматурою.

Стрічковий фундамент в умовах середньої смуги Росії слід піднімати над землею не менше ніж на 30см. Цю частину можна виконати з бетону, попередньо зробивши опалубку, або з цегли. Поверх фундаменту укладають шар гідроізоляції і утеплювача, наприклад, двошаровий руберойд. На готовому підставі можна зводити цоколь лазні. Не варто забувати про необхідність вимощення по периметру всієї будівлі для захисту фундаменту від атмосферних опадів.

Монолітний плитний фундамент

На складних, нестабільних грунтах раціонально влаштування монолітного плитного фундаменту. Він вимагає великої кількості будівельних матеріалів, але гарантує надійність всієї конструкції лазні.

Під фундамент риється котлован глибиною від 30см. На дно укладається шар гідроізоляції, пісок, потім щебінь. Щоб підлогу лазні був теплим, її підстава потрібно добре ізолювати від вологи та холоду. Найкраще для цього підійде екструдований пінополістирол. Далі встановлюється опалубка і заливається цільна бетонна плита. Перший шар бетону необхідно армувати. Для цього використовується арматурна сітка з розміром осередку 20×20см. Для масивних будівель з каменю або цегли краще зробити другий шар армування на 5 см вище першого.

Мінімальна товщина залізобетонної плити для зведення фундаменту лазні – 20см. Для заливки бетону дуже зручно використовувати спеціальний міксер, а для його ущільнення – будівельний вібратор. Щоб фундамент вийшов надійним, краще заливати весь бетон за один день.

Що впливає на вибір фундаменту?

Необхідний тип фундаменту залежить від особливостей ґрунту на місці забудови, а також від будівельного матеріалу, з якого передбачається зводити баню.

Лазні з таких матеріалів як натуральний камінь, цегла, піноблоки зводять на стрічкових і плитних фундаментах. Для будівель з бруса і колоди підійдуть мелкозаглубленние стрічкові, свайно-гвинтові і стовпчасті підстави.

 • Кам’янисті і скелясті грунти являють собою надійну основу для будь-якої будівлі, так як не схильні до промерзання, просідання, впливу вологи. Для них підходить будь-який тип фундаменту.
 • Піщаний грунт не сприяє накопиченню вологи і не схильний до промерзання. На ньому можна використовувати мелкозаглубленний стрічковий фундамент, глибина якого повинна бути меншою, ніж глибина промерзання грунту.
 • На глинистих ґрунтах надійною основою для бетонних і цегляних будівель стануть монолітні плитні і стовпчасті фундаменти на глибину промерзання грунту, для дерев’яних лазень оптимальніше використовувати свайно-гвинтовий або мелкозаглубленний стрічковий фундамент.
 • Хрящуваті грунти найбільш поширені і є сумішшю глини, гравію, піску і землі. Вони також цілком надійні для будівництва лазні на мелкозаглубленних фундаменті.
 • Суглинки відносяться до слабких грунтах, на яких потрібно влаштовувати фундамент, свайно-гвинтовий або плитний фундамент, під дерев’яні будови можливий мелкозаглубленних стрічковий фундамент.
 • Торф’янисті грунти витримують будівництво тільки легких конструкцій. Вони насичені вологою, тому при замерзанні можуть спучуватися. Фундамент для лазні на такому грунті може бути пальових або монолітним. Можливе створення піщаної подушки, на якій зводиться стрічковий фундамент.

Для того щоб з’ясувати, який грунт у вас на ділянці, можна замовити геологорозвідувальну експертизу. Більш бюджетний, але трудомісткий спосіб – самому вирити яму близько півтора метрів глибиною і проаналізувати склад грунту. Можна також розпитати ваших сусідів-старожилів про те, які грунти переважають в даній місцевості.

Підготовка майданчика під фундамент

Місце під майбутню баню необхідно очистити від рослин, пнів, великих каменів, зняти з нього шар дерну і ретельно розрівняти. На ділянці можливий невеликий ухил. Це вбереже баню від підтоплення завдяки природному стоку дощової води.

Далі потрібно за допомогою кілочків і мотузки розкреслити контур фундаменту. Він повинен бути на 10см ширше стін лазні і ні в якому разі не вже їх. Вам знадобляться міцна мотузка, рулетка, кілочки близько 50см довжиною, плотницкий куточок або звичайний косинець.

Визначте, де буде знаходитися один з кутів лазні, і вбийте туди кілочок. На нього надягніть кутник і відповідно до напрямів сторін його прямого кута натягніть дві мотузки, отмеряя довжину і ширину майбутньої будови. У знайдених точках вбийте ще по кілка. Так само знаходиться і четвертий кут майбутнього фундаменту. Щоб перевірити точність розмітки, виміряйте довжини діагоналей отриманого прямокутника. Вони повинні бути рівні, максимально допустиме відхилення – 2см.

Обноска – це конструкція з дощок і стовпчиків, яка встановлює рівень підлоги будови і конкретні розміри самого фундаменту. Вона підходить як для стрічкового, так і для стовпчастого, монолітного і інших типів фундаментів.

На відстані 1,5 – 2 метрів від наміченого контуру забиваються стовпчики. До них, на висоті майбутньої підлоги, кріпляться горизонтальні дошки так, щоб вони були паралельні натягнутим мотузках. Зверху на дошках відзначають розміри стін лазні і за допомогою цвяхів натягують міцний нееластичний шнур, який повинен проходити точно над мотузкою-контуром. Далі паралельно першому натягується другий шнур на відстані, відповідному ширині фундаменту. Даний етап виконується для кожної стіни. У підсумку виходить чітка розмітка, по якій викопується котлован або траншея в залежності від типу фундаменту. Точність розташування шнурів перевіряється по схилу, в точках їх перетину забиваються кілочки. Шнури зручно робити знімними, щоб вони не заважали під час земельних робіт.

Тепер можна приступати до риття траншеї або котловану, встановлення паль або стовпів, що залежить від обраного вами типу фундаменту.

готові проекти

Проект Зруб-3 Фундамент для лазні: який краще?

Схожі новини

Залишити коментар