Фінські будинки огляд ринку Заміська нерухомість газета

Фінські будинки: реальність і вигадка

Фінські будинки: реальність і вигадка

Текст: Олексій Резенков Фото: Олексій Александронок

Сотні фірм пропонують замовникам «фінські будинки». Це – хороший рекламний хід, адже товари з Фінляндії асоціюються у росіян з якістю і екологічністю. Але наскільки автентичні ті котеджі, які представляють нам під виглядом фінських?

Фінські будинки: огляд ринку - Заміська нерухомість - газета

Для початку хотілося б розвінчати кілька міфів.

Перший: нібито майже всі котеджі в Фінляндії дерев’яні.
Деревина дійсно є основним будівельним матеріалом в країні Суомі, що не дивно: ліси займають приблизно дві третини площі цього північного держави. Основним, але не єдиним. Зустрічаються і кам’яні будинки. Наприклад, фінська компанія Lakka спеціалізується на виробництві будинків з кам’яних і керамзитобетонних блоків (на нашому ринку дилери компанії готові побудувати такий будинок за ціною 25-35 тис. Грн за кв. М). Ще одним відомим виробником кам’яних будинків в Фінляндії є компанія JÄMERÄ. Її коник котеджі преміум-класу з легкого пористого бетону. Якщо замовляти будівництво такого будинку в Ленобласті, квадратний метр обійдеться в 55-75 тис. Грн в залежності від проекту, складності ділянки та інших факторів.

З російським акцентом
Ще один клас фінських будинків дерев’яні, виконані з бруса або колоди. Їх зводять такі компанії, як Kontio, Finnlamelli, Vuokatti. Всі вони мають представництва в Росії, але найбільш відома на нашому ринку Хонка (фінське підприємство називається Honkarakenne). Починаючи з 1995 року російський дистриб’ютор Росса Ракен СПб побудував кілька елітних котеджних селищ, в тому числі на території Ленінградській області. І тепер Хонка міцно асоціюється у покупців з величезними 300-600-метровими особняками.

Але це явище чисто російське. У самих фінів будувати такі хороми не прийнято. У себе на батьківщині названі компанії зазвичай отримують замовлення на зведення будинків площею 60-100 кв. м і, зрозуміло, дуже цінують клієнтів з Росії з їх непомірними апетитами.

Що цікаво, жити фіни віддають перевагу в дешевих і економічних каркасно-панельних будинках, про які йтиметься нижче. А колод є предметом розкоші і використовуються як дачі.

Вартість будинку з фінського клеєного бруса з готовністю під чистову обробку у фінських виробників в середньому варіюється в діапазоні 75-100 тис. Грн за кв. м в залежності від проекту, говорить Руслан Костюк, голова представництва Rovaniemi (фірма має російське коріння і створена на базі девелоперської компанії ПетроСтіль, одного з провідних гравців ринку елітного заміського житла). За словами Руслана Костюка, знизити бюджет покупки можливо. У цьому випадку клієнтові пропонують привезти скорочений комплект: виготовити в Фінляндії тільки найбільш важливі елементи будинку (несучі конструкції і кроквяну систему), а пиломатеріали та покрівлю докупити у російських постачальників.

Мінуси стали плюсами
Отже, котеджі з бруса і колоди, в яких так люблять жити наші співвітчизники, в Фінляндії відносяться до дачного сегменту. Свої будні жителі Суомі вважають за краще проводити в каркасних будівлях. Щоб розібратися, чому так відбувається, необхідний невеликий екскурс в історію.

Після Другої світової війни, в 1950-і роки, в Росії і Фінляндії житлове питання стояло досить гостро. У нас уряд вирішив піти по шляху масового багатоповерхового будівництва благо нестачі в сировину для виготовлення бетону, цементу, цегли не було, виробничі потужності та людські ресурси теж були.

У північних сусідів ситуація була куди гірше: мало людей, недостатньо ресурсів. Фінські влада вирішила, що люди в стані самі побудувати собі житло, якщо створити їм для цього необхідні умови. Провідні архітектори Суомі розробили типові проекти легковозводімих індивідуальних будинків, які отримали назву платформа. Використовуючи докладні навчально-методичні посібники, кожна сім’я могла поступово зібрати собі будинок, як конструктор. Спочатку влаштовували ту саму платформу фундамент з ідеально рівною підлогою. Далі на ньому зводився дерев’яний каркас з точно підігнаних один до одного заводських елементів, після чого конструкція обшивалась добре утепленими панелями.

будівельний лікнеп
Щоб будівництво не викликало проблем навіть у зовсім недосвідченого в цій справі людини, в населених пунктах Фінляндії проводилися численні курси, організовувалися виставки. Сама технологія зведення каркасно-панельних будівель удосконалювалася і відточувалася. Завдяки такому будівельному ентузіазму фінські каркаснікі поступово стали затребувані не тільки на батьківщині, але і в ряді інших країн. До сих пір збірні фінські будинки експортують навіть до Японії і Латинську Америку.

Важкі післявоєнні часи пішли в минуле, проте головною прикметою фінського будинку як і раніше залишається економічність. Хоч достаток у людей і виріс, енергоресурси, як і раніше, в дефіциті. Тому фінські сім’ї віддають перевагу невеликим будинку, які легко прогріти.

Сучасний фінський каркасно-панельний будинок має площу 120-150 кв. м. Зазвичай він одноповерховий, іноді з мансардою. Кухня в цілях економії простору, як правило, сполучена з вітальнею. Спальні маленькі всього 10-12 кв. м, частіше на другому поверсі, що сприяє збереженню тепла. А ось передпокій в фінському будинку, навпаки, простора, в ній поміщають максимум предметів побуту (одяг, садовий, спортивний інвентар і т. Д.), Щоб не захаращувати житлові приміщення.

Дефіцит енергоресурсів підштовхнув розвиток сучасних і економічних систем опалення на базі теплових насосів, впровадження автоматизованих систем електроопалення, енергозберігаючих ламп. Так що в цілому енергоефективність фінських каркасних будинків дуже висока.

Каркасні перспективи
Саме каркасно-панельні будинки є досі найбільш популярними і доступними для широкого загалу населення Фінляндії. Але, звичайно, сьогодні рідко хто будує собі котедж сам за краще користуватися послугами професійних будівельних компаній. При цьому у кожної з них свої напрацювання в області каркасно-панельного домобудування.

Наприклад, фінська компанія Rantasalmi Hirsitalot просуває технологію Ekorex: стінові сендвіч-панелі виконуються з бруса товщиною 70 мм, з’єднаного з внутрішнім дерев’яним каркасом. Осередки каркаса заповнюють спеціально обробленим целюлозним волокном (тобто, по суті, тієї ж деревиною). Зсередини приміщень стіни обшиваються дерев’яними стіновими панелями або будь-якими плитними матеріалами під чистову обробку. Таким чином, будинок виходить повністю дерев’яним, без синтетичних матеріалів.

Rantasalmi також будує каркасні будинки за технологією Pre Cut (буквально заздалегідь відрізане). Затверджений замовником проект обраховується системою автоматичного проектування. Потім автоматизована лінія виробляє всі необхідні дерев’яні елементи: стійки, балки, крокви. Домокомплект доставляється на місце будівництва і там збирається, причому елементи каркаса скріплюються між собою за типом шип-паз.

Інший великий виробник каркасно-панельних будинків в Фінляндії компанія Jukka-Talo. У них є свої ноу-хау. Зокрема, використання спеціальних каркасних опорних колон з укріпленої перемичкою. Вони збільшують міцність будівлі і зменшують тепловтрати, які можуть виникати, якщо каркас повело. Також будинку Jukka-Talo відомі своїми бессквозняковое сполуками стін з нижніми і верхніми перекриттями.

Вартість будівництва каркасно-панельного будинку з 100% фінських компонентів складе в Ленінградській області 40-60 тис. Грн за кв. м, підрахував Олександр Крупина з компанії Inkom (ТОВ “Фінський будинок”). У цю ціну включено пристрій фундаменту, зведення каркаса і стін, покрівлі, але розводка інженерних комунікацій оплачується окремо. При цьому, як вважає Олександр Крупина, знайти в Ленобласті будівельників, майстерно володіють каркасно-панельної технології, дуже складно. Є ризик загубити якісні матеріали посередньої складанням. Нерідко ми запрошуємо на об’єкти під Петербургом будівельників з Фінляндії, продуктивність праці у них вище, додав експерт.

Треба сказати, що багато російських компаній намагалися запозичити досвід фінського каркасно-панельного будівництва. Пробували, зокрема, копіювати фінські планування робити просторі вітальні і затишні спальні в мансардах. Чи не спрацювало. Великі площі котеджів, економія на утеплюють матеріалах, неправильний вибір систем опалення приводили до того, що будинок опинявся хронічно непрогреваемим. Зрештою ряд виробників вирішили просто будувати звичайні каркасно-панельні будинки з вітчизняних будматеріалів, називаючи їх фінськими виключно заради підвищення продажів. Адже далеко не кожен споживач розбирається в нюансах.

В автентичному фінському будинку немає нічого зайвого. Квадратних метрів трохи, і використовуються вони раціонально. На ринку котеджного будівництва Ленінградської області останнім часом теж, до речі, помітна тенденція до зменшення розмірів котеджів. Хоч в нашій країні і багато ресурсів, але коштують вони все дорожче. Тому немає сенсу оплачувати будівництво трьох спалень потім постійно доведеться витрачати великі гроші на те, щоб їх протопити.

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ Заміська життя

Фінські будинки: огляд ринку - Заміська нерухомість - газета

Схожі новини

Залишити коментар