Дотримуючись традиції

дотримуючись традиції

Дотримуючись традиції. Вибираємо зруб для лазні.

У Росії напевно немає такої людини, яка б хоч раз не сходив в баню. Для одних лазня – відмінний спосіб провести час з друзями, для інших – позбутися від недуг. Але навіщо б ми туди не ходили, в результаті кожен з нас отримує масу задоволення. А щоб це задоволення можна було отримати в будь-який час, сьогодні все більше людей будують свою власну лазню.

Оптимальний матеріал для будівництва зрубу – деревина. При її виборі фахівці радять звертати увагу на стійкість до зношування і вологості.

Мабуть, основний критерій вибору деревини – порода дерева. Найчастіше зруби виготовляють з хвойних порід: вони менш схильні до утворення гнилі. А ще сосна і ялина, наприклад, містять ароматичні смоли. Вони виділяються в умовах підвищеної вологості при високій температурі. Важливо знати, коли саме була заготовлена ​​деревина. Найвищі міцності – у матеріалу, заготовленого взимку або пізно восени. У стовбурах в цей час зупиняється рух соків, а значить, вологість зимової деревини мінімальна. Наступний критерій вибору – щільність деревини. Чим вона більше, тим краще, але і обробка складніше.

Сосна – найбільш затребуваний матеріал з усіх інших порід деревини. По-перше, вона м’яка, тому її легко обробляти. По-друге, вона міцна і легка, по-третє, сосна менш схильна до гниття, по-четверте, ця порода дерева не тріскається при висиханні. При усадки сосновий зруб не так сильно «веде», як зруби з іншої деревини. Нарешті, зруб із сосни вигідний з економічної точки зору. На жаль, у неї частіше, ніж у ялини, зустрічаються тютюнові сучки, і зруб може іноді посиніти (знайти так звану заболонну забарвлення). Переважно зруби з сосен, які ростуть в Сибіру і на Далекому Сході.

Колір: від жовтого до жовто-оранжевого і навіть червонуватого.

У будівництві краще використовувати дерева віком 80-120 років.

Ялина – теж дуже міцний матеріал, хоча і поступається за цим критерієм сосні. Вона більш «тепла» за рахунок своєї пухкої структури, якщо порівнювати з сосною. Крім того, деревина їли менше схильна до заболонної забарвленням.

У ній менше смоли, завдяки чому матеріал добре «тримає» клей і швидше просихає. Але є і мінуси. На жаль, ялиновий брус сильніше схильний до гниття і швидше вбирає вологу. Через наявність численних твердих сучків її важче обробляти.

Оптимальний вік дерев: 100-125 років.

ЛИСТВЕННИЦА

Модрина – найміцніша і тверда хвойна порода деревини. Саме тому вона важка в обробці, та ще й схильна до розтріскування. Однак вона має високу стійкість до гниття і грибкових захворювань, не так сильно вбирає вологу, як ялина і сосна. Смола модрини містить природний антисептик, тому зруби не вимагають додаткової хімічної обробки – жучок, гниль і цвіль в них і без цього не заводяться.

Колір ядра червонувато-бурий, заболонь – буро-біла.

Найкраще підходить для будівництва модрина віком 120-150 років.

Зруб з осики хороший тим, що з часом він стає ще міцніше і стійкіше до загнивання. Через кілька років він «костеніє» настільки, що при ударі сокира відскакує і дзвенить. Ще одна перевага – відмінна здатність переносити підвищену вологість. Осиковий зруб не схильний до викривлення і розтріскування. Завдяки тому, що деревина осики має не так багато сучків, її простіше обробляти. Однак через пористої структури дерева дрібні деталі, виконані з нього, легко пошкодити. Недоліком є ​​і те, що з часом такий зруб чорніє. Вибирати колоди для зрубу краще разом з фахівцем, який зможе визначити, чи є загнивання всередині колоди.

Свежеспіленная деревина осики має кристально білий колір з прозорим відтінком.

Найкраще для будівництва лазні підійде осика у віці 40-45 років.

Хороший варіант для виготовлення зрубу – кедр. У нього міцна деревина, але в той же час вона м’яка і легка, тому добре піддається обробці. Якщо порівнювати кедр за фізико-механічними властивостями з ялиною, то він виграє по стійкості до гниття. Ще до плюсів кедра можна віднести його здатність протистояти атмосферних впливів. Він не розтріскується з часом, як, наприклад, модрина. На жаль, деревина кедра коштує недешево.

Колір: «теплий» жовтий з ядром коричневого відтінку. Можливі різні відтінки.

Для зрубу краще використовувати кедр віком 200-250 років.

«У ЛАПУ» АБО «В ЧАШУ»?

Існує два способи рубки стін – рубка стін «в чашу» і «в лапу».

При першому способі здійснюється вибірка поздовжнього овального паза, ширина якого залежить від температури повітря. Верхнє колоду укладають в овальний паз з утеплювачем нижньої колоди. Ряди колод з’єднуються між собою прямокутними шипами. Так зруб стає максимально стійким.

Другий спосіб рубки стін ( «в лапу») проводиться так: спочатку розмічають торці колод. Потім обтісується кант на всю довжину колоди, яке призначене для внутрішньої сторони стіни. За ним та ж операція виконується з кантом, протилежним внутрішньому. Після цього обтісують інші два канта на довжину, трохи перевищує діаметр колоди. Далі розкреслюють всі грані «лапи» на всіх колодах зрубу, виконується попередня підгонка збірки зрубу біля фундаменту. Потім колоди кілька місяців просушують. Після їх укладання на фундамент відбувається остаточна зборка, прокладається утеплювач і кріпляться вставні шипи.

Порівняємо ці два способи рубки стін:

Способи рубки стін

Схожі новини

Залишити коментар